×

Istotne zmiany, które zajdą w Twoim organizmie, jeśli będziesz pić odpowiednią ilość wody

Czy wiesz, że u dorosłych mężczyzn zawartość wody w organizmie wynosi około 60%, a u kobiet 55%? Różnica wynika z tego, że tkanka tłuszczowa u kobiet stanowi większą część ciała niż u mężczyzn (tłuszcz zawiera mniej wody). Woda wchodzi m.in. w skład narządów wewnętrznych. I tak oto płuca „zbudowane” są w około 85% z wody, mięśnie i nerki w 79%, mózg i serce w 73%, a kości w 32%. Picie odpowiedniej ilości wody wydaje się być tym samym kluczowe w zachowaniu zdrowia i lepszego samopoczucia.

Poznaj 6 korzyści zdrowotnych, które wynikają z picia wystarczającej ilości wody. Weź więc szklankę wody i zapraszamy do lektury 🙂

#1 Wpływ na stawy

Chrząstka znajduje kręgosłupie (dyski są silnie przytwierdzone do trzonów kręgów za pomocą chrząstki) i stawach, dzięki czemu ruch kości jest płynniejszy, zbudowana jest w 80% z wody. Picie niewystarczającej ilości wody może odbić się negatywnie na kondycji stawów, ich amortyzacji. Na dłuższą metę może to być jedną z głównych przyczyn bólu stawów. Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów sprzyja wypłukiwaniu szkodliwych toksyn, które mogą wywoływać stany zapalne stawów, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia dny moczanowej – ostre zapalenie stawów, które leczone jest za pomocą odpowiedniej diety i środków farmakologicznych.

#2 Zapobieganie infekcjom dróg moczowych i kamieniom nerkowym

Nerki pełnią bardzo istotną rolę. Dbają o to, by oczyścić krew z toksyn, nadmiaru soli, mocznika we krwi i innych zbędnych produktów przemiany materii. Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody, szkodliwe substancje mogą gromadzić się i blokować nerki przed próbą ich wydalenia. Odwodnienie organizmu jest jedną z głównych przyczyn kamieni nerkowych i infekcji dróg moczowych.

#3 Wpływ na nastrój, pamięć i koncentrację

Poziom nawodnienia organizmu ma duży wpływ na pracę mózgu. Nawet łagodne odwodnienie (np. picie mniej niż połowy wymaganej ilości wody dziennie) może zaburzyć niektóre aspekty funkcjonowania mózgu. Według badań utrata płynów o zaledwie 1,4% w przypadku kobiet kobiet już może zaburzać koncentrację i nastrój, a nawet zwiększać częstotliwość bólów głowy. Z drugiej strony u mężczyzn utrata płynów wynosząca 1,6% może mieć negatywny wpływ na pamięć, prowadzić do zmęczenia i niepokoju.

#4 Wpływ na pracę serca

Kiedy pijesz odpowiednią ilość wody, Twoje serce nie musi pracować tak ciężko, jak wtedy, gdy Twój organizm jest odwodniony. Łagodne odwodnienie może prowadzić do zmniejszenia ilości krwi w organizmie. Przekłada się to na podwyższenie tętna i obniżenie ciśnienia krwi.

#5 Wpływ na głowę

Badanie przeprowadzone na grupie 102 mężczyzn wykazało, że spożywanie dodatkowych 1,5 litra wody dziennie miało pozytywny wpływ na samopoczucie w kontekście napadów migreny. 47% respondentów, którzy pili więcej wody, zgłosiło znaczną poprawę swojego samopoczucia i częstotliwości bólów głowy.

#6 Wpływ na częstotliwość wizyt w toalecie

Zwiększenie spożycia płynów może pomóc złagodzić i zapobiegać zaparciom. W przypadku osób, które mają problemy z wypróżnieniem, szczególnie zalecana jest woda mineralna. Zawarte w niej sód i magnez mogą mieć korzystny wpływ na częstotliwość wypróżnień.

Wzór, który pomoże Ci obliczyć, ile wody powinieneś pić

Ilość wody w litrach, którą powinieneś wypić w ciągu dnia, jest równa Twojej wadze w kilogramach pomnożonej przez 0,033. Oczywiście jest to tylko średnia ilość wody, jaką powinien przyjmować przeciętny człowiek. W rzeczywistości zapotrzebowanie na wodę jest też uzależnione od kilku czynników, m.in.: ilości spożywanych przez nas pokarmów (im więcej jemy, tym więcej wody nasz organizm potrzebuje), wieku, płci, aktywności fizycznej w ciągu dnia, pogody.

Dzięki tym wskazówkom obliczysz, jaką ilość wody powinieneś pić każdego dnia.

Jak myślisz, pijesz wystarczającą ilość wody czy wręcz przeciwnie?

Źródła: brightside.me
Fotografie: pixnio.com, pixabay.com

Może Cię zainteresować