Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieZdrowie

4 główne zalety, dla których warto pić kawę. To coś więcej niż wspaniały smak i pobudzenie

Kawa – napój, bez którego spora część społeczeństwa nie wyobraża sobie życia. Podczas gdy jedni decydują się na kolejną filiżankę, aby dostać „kopa”, inni lubią jej smak, a jeszcze kolejni piją ją dla towarzystwa. Wiele osób jednak wciąż zastanawia się, jakie właściwości ma kawa i jak wpływa na nasze zdrowie? Okazuje się, że zalet jest naprawdę sporo. Kiedy dowiesz się o jej działaniu, niewykluczone, że będziesz pił jej więcej!

Zalety picia kawy

Kawa to nie tylko wspaniały smak i pobudzenie, ale również zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Poniżej przedstawiamy te najistotniejsze właściwości kawy:

#1 Pozytywny wpływ na metabolizm

Nie od dziś wiadomo, że z wiekiem nasz metabolizm zwalnia. Z pomocą przychodzi tutaj kawa, która ma zbawienne działanie na przemianę materii. Kiedy pijemy kawę, energia, która jest dostarczana organizmowi z posiłku jest częściowo zamieniana w ciepło, a nie tkankę tłuszczową. Dla przykładu, kiedy wybieramy się na kolację, pizza, którą zjemy i popijemy kawą ogrzeje nas w drodze powrotnej, a nie odłoży się w postaci tłuszczu – przynajmniej nie w takim stopniu, jakby to miało miejsce bez kawy.

Freepik

#2 Pozytywny wpływ na wydzielanie hormonów szczęścia

O tym, że kawa jest pełna antyoksydantów, które zapobiegają starzeniu, z pewnością wie już większość z Was. Na tym jednak nie koniec. Kawa jest także bogata w serotoninę i noradrenalinę wpływające pozytywnie na nasz nastrój. Idealnie sprawdzi się więc w przypadku kłótni z drugą osobą czy sytuacjach stresujących.

#3 Pozytywny wpływ na łysienie

Masz problemy z łysieniem lub wypadają Ci włosy? Co prawda picie kawy w tym przypadku na niewiele się zda, ale jej wcieranie jak najbardziej! W tym celu trzeba przygotować specjalną płukankę. Jak to zrobić? Łyżkę kawy nierozpuszczalnej zalać szklanką wrzątku. Następnie odczekać 10 minut, odcedzić fusy i do płynu z zaparzoną kawą nalać pół litra wody. Gotowe! Powstałą płukankę należy w skalp głowy po umyciu włosów. Kofeina pobudzi cebulki i sprawi, że włosy nie tylko będą szybciej rosły, ale także będą wzmocnione i przestaną wypadać.

Freepik

#4 Pozytywny wpływ na zapobieganie lub łagodzenie objawów chorób

W 2012 roku naukowcy udowodnili, że kawa może łagodzić objawy choroby Parkinsona, pozytywnie wpływać na hamowanie procesów zapalnych w układzie nerwowym, a nawet wpływać na cofanie choroby Alzheimera. Kawa, a w szczególności ta bezkofeinowa, ma również zbawienny wpływ na cukrzyków. Chodzi o jej wpływ na zmniejszenie ryzyka związanego z zapadnięciem na cukrzycę typu 2 (dietozależną). Najlepiej w tym przypadku zadziała wtedy, gdy będziemy pić aż 6 filiżanek dziennie. No cóż, kawosze z pewnością nie odmówią.

Źródła: ecowatch.com, www.tandfonline.com, authoritynutrition.com
Fotografie: www.peakpx.com