×

Górskie wędrówki biją na głowę zwykłe spacery. To doskonały trening dla ciała i umysłu

Regularne spacery dobrze wpływają na ogólny stan zdrowia, samopoczucia, pewność siebie czy poziom stresu i potwierdzi to każdy, kto regularnie wychodzi „się przejść”. Okazuje się jednak, że spacer spacerowi, a raczej pieszej wędrówce nierówny. Mówiąc piesze wędrówki mamy na myśli wędrówki po terenach górskich.

Zalety górskich wędrówek

Górskie wędrówki pod wieloma względami różnią się od zwykłych spacerów po parku czy ulicami miasta, zwłaszcza, kiedy ten odbywa się po terenach równinnych. Szlaki górskie pełne są mniejszych lub większych wzniesień, skalistych fragmentów i nierówności, które musimy pokonać. Ludzie wybierając się w góry mają również tendencję do noszenia specjalnego obuwia, które zwykle jest cięższe, a przede wszystkim bezpieczniejsze dla naszego zdrowia niż to, w którym poruszamy się na co dzień. Te wszystkie różnice, czyli różnice w ukształtowaniu terenu i obuwia sprawiają, że górskie wędrówki pochłaniają więcej energii (więcej spalonych kcal) niż spacery po płaskim terenie. Wynika to m.in. z faktu, że podczas chodzenia po nierównym terenie angażujemy do pracy większą grupę mięśni, aby ustabilizować całe ciało.

Podczas gdy szybki marsz z prędkością około 5 km/h zużywa do czterech razy więcej energii niż siedzenie i odpoczynek, wędrówka po nierównym terenie (wzgórzach) zużywa średnio ponad pięć razy energii.

Inne, bardzo istotne korzyści wynikające z pieszych wędrówek wydają się być oczywiste. Nie tylko poprawią Twoją kondycję fizyczna, ale także zmniejszą ryzyko rozwoju pewnych chorób przewlekłych, takich jak demencja, cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe, depresja, a nawet niektóre nowotwory. Niektóre badania sugerują, że u osób starszych wędrówki piesze mogą obniżyć ciśnienie krwi. Co ciekawe, chodzenie po górach nie tylko zapobiega różnym chorobom, ale jest również korzystne dla osób z już istniejącymi schorzeniami. Piesze wędrówki sprzyjają utracie dodatkowych kilogramów, a poprawiają zdrowie układu krążenia u osób dorosłych będących w stanie przedcukrzycowym.

Oprócz aspektów stricte zdrowotnych, nie sposób nie wspomnieć tutaj o poprawie siły i kondycji mięśni, równowagi i elastyczności. 

Wyjdź na zewnątrz

Nie wychodzisz na spacery, a górskie wędrówki są Ci zupełnie obce, bo boisz się, że się zgubisz? Istnieje wiele aplikacji, które możesz pobrać na swój telefon, które pomogą Ci obrać właściwy kierunek i dotrzeć do celu. Są również aplikację w postaci wyzwania. Jedną z nich jest wyzwanie 1000 mil, które zachęca do pokonania 1000 mil w ciągu roku. To świetna sprawa, a przede wszystkim motywacja do tego, aby wyjść na kolejny spacer i czerpać z niego pełnymi garściami.

Źródła: www.sciencealert.com, Lindsay Bottoms, Reader in Exercise and Health Physiology, University of Hertfordshire
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować