Kategorie Aktywność fizyczna / fitnessĆwiczeniaZdrowie

Odłóż obuwie na bok i zacznij chodzić boso. Twoje zdrowie może tylko na tym skorzystać

Korzyści zdrowotne z chodzenia boso są tak duże, że każdy przynajmniej od czasu do czasu powinien zdecydować się na spacer bez butów. W końcu ewolucyjnie nasze stopy zostały zaprojektowane tak, aby mogły wchodzić w interakcje z podłożem. Naukowcy z uniwersytetu w Johannesburgu w RPA porównali stopy współczesnych ludzi z różnych populacji do stóp 2.000-letnich szkieletów. Okazało się, że przed pojawieniem się obuwia ludzie mieli zdrowsze i silniejsze stopy. Przypadek?

Najlepszą terapią dla stóp jest chodzenie boso

Stopy są fundamentem naszego ciała. Chodzenie boso sprawia, że stopa rozwija się prawidłowo – zachowuje naturalny kształt, jej mięśnie stają się silne i stabilne. Spójrzmy na liczby. Około 95% ludzi rodzi się ze zdrowymi stopami. Niestety, chodzenie w nieodpowiednich butach doprowadza do tego, że nasze stopy tracą na swojej sprawności. Badanie Amerykańskiego Towarzystwa Podiatrycznego (APMA) podaje, że znaczny ból stóp odczuwa aż 77% Amerykanów. Przerażające, prawda? Jak temu zapobiec? Naukowcy coraz częściej mówią, że najlepszą terapią dla stóp jest… chodzenie boso.

Odłóż obuwie na bok i zacznij chodzić boso. Twoje zdrowie na tym skorzysta

#1 Chodzenie boso zapobiega płaskostopiu

Chodzenie boso to prostu, skuteczny i naturalny sposób na zapobieganie płaskostopiu. Przynosi jeszcze więcej korzyści, gdy chodzenie boso ma miejsce na plaży, trawie lub nierównej powierzchni. Uważa się bowiem, że płaskie powierzchnie lub co gorsza niewłaściwie dobrane obuwie są głównymi przyczynami osłabienia mięśni stóp.

zalety chodzenia boso
Flickr

#2 Chodzenie boso może przynieść korzyści narządom wewnętrznym

Na stopach znajdują się wrażliwe punkty odpowiadające różnym obszarom całego ciała. Poprzez sprawdzanie ich wrażliwości można określić czynność układów i narządów organizmu. Ich stymulacja wpływa korzystnie na prewencję i leczenie dolegliwości tych narządów. Na tym nie koniec… Według badań przeprowadzonych przez Journal of Alternative and Complementary Medicine, chodzenie boso zmniejsza lepkość krwi. Co więcej, chodzenie boso wspomaga prawidłowy rozwój mózgu, zwłaszcza u dzieci.

#3 Chodzenie boso poprawia samopoczucie

Zdjęcie butów jest jedną z najprzyjemniejszych czynności, jaką możesz wykonać spacerując, a jednocześnie wzmaga uwagę i koncentrację, ponieważ musimy skupić się na tym, aby nie stanąć na nieprzyjemnych dla stóp obiektach.

#4 Chodzenie boso może mieć pozytywny wpływ na wzrok

Ten punkt może być dla Ciebie nie lada zaskoczeniem. Jak to wytłumaczyć? Na stopach rozmieszczonych jest wiele punktów odpowiadających różnym obszarom całego ciała. Chodząc boso wywierasz nacisk na określone punkty. Kiedy stawiasz kolejny krok, wywierasz nacisk na pierwszy, drugi i trzeci palec u nogi, w których ulokowane są punkty odpowiedzialne za poprawę wzroku.

#5 Chodzenie boso może sprzyjać dostarczaniu witaminy D

Kiedy chodzisz boso, większa powierzchnia Twojego ciała jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, a przecież to słońce sprzyja wytwarzaniu witaminy D. Szczególnie korzystne jest chodzenie bez butów po trawie wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy operacja słoneczna nie jest tak bardzo intensywna.

zalety chodzenia boso
Pixabay

#6 Chodzenie boso może mieć pozytywny wpływ na Twoją postawę

Jeśli zawsze chodzisz w butach, stabilizujące mięśnie stóp nie pracują tak jak powinny. W rezultacie może odbić się to negatywnie nawet na postawie Twojego ciała.

#7 Chodzenie boso może poprawić Twoją pamięć

Według badań opublikowanych przez UNF, zaledwie 16 minut biegania boso poprawia pamięć o 16%. W eksperymencie wzięły udział 72 osoby w wieku 18-44 lat. Okazało się, że ci, którzy biegali w butach, nie wykazywali żadnych zmian w wydajności pamięci. Powodem wydaje się być fakt, że chodzenie boso zmusza do ostrożnego stawiania kroków.

#8 Chodzenie boso może pomóc zredukować ból pleców

Twoje ulubione buty na wysokim obcasie mogą w rzeczywistości zmusić twoją miednicę do tzw. przodopochylenia, co w dłuższej perspektywie czasu może prowadzić do bólu pleców. Kiedy chodzisz boso, nie tylko wzmacniasz mięśnie stóp, ale także wpływasz pozytywnie na postawę swojego ciała.

Pixinio

#9 Chodzenie boso może pomóc zwalczyć ból głowy

Chodzenie bez butów może złagodzić bóle głowy. Bezpośredni kontakt z podłożem (ziemią) zmniejsza ilość wolnych rodników, a co za tym idzie łagodzi objawy bólu głowy.

Źródła: brightside.me
Fotografie: bosastopka.pl