×

Nowe zalecenia CDC odnośnie noszenia maseczek. Tyczą się zwłaszcza osób zaszczepionych

Kilka dnia temu, a dokładniej 27 lipca, Centers of Disease Control and Prevention (CDC), czyli agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, zaktualizowała swoje wytyczne dotyczące noszenia maseczek przede wszystkim przez osoby zaszczepione.

Z pewnością nie takiego oświadczenia spodziewała się znaczna część osób. Zanim do tego przejdziemy, cofnijmy się o kilka miesięcy…

Przypomnijmy, że zalecenie z 13 maja głosiło, że osoby w pełni zaszczepione są zwolnione z obowiązku noszenia maseczek zarówno na zewnątrz, jak i w większości pomieszczeń zamkniętych przestrzeni publicznej. Stanowisko wynikało z przekonania, że szczepionka uniemożliwia przenoszenie wirusa przez osoby zaszczepione. To jednak już przeszłość, bowiem tydzień temu światło dzienne ujrzały nowe, zupełnie odmienne zalecenia CDC. Eksperci z CDC zapewniają, że nowe wytyczne opierają się o twarde dane i wiedzę na temat COVID-19, który wciąż jest odkrywany.

CDC zaleca, aby osoby w pełni zaszczepione nosiły maseczki zarówno w pomieszczeniach, jak i miejscach publicznych. Zalecenie dotyczy obszarów, gdzie transmisja koronawirusa jest znaczna lub wysoka

CDC zaleca obecnie, aby osoby w pełni zaszczepione nosiły maseczki zarówno w pomieszczeniach, jak i miejscach publicznych. Zalecenie dotyczy obszarów, gdzie transmisja koronawirusa jest znaczna lub wysoka.

Nowe stanowisko agencji rządu federalnego USA jest przede wszystkim odpowiedzią na dynamicznie rozprzestrzeniający się wariant Delta (odpowiada za ponad 8 na każde 10 zakażeń w USA), a także niski wskaźnik szczepień. Zalecenia CDC mają na celu zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19. Ponadto wykazano, że osoby w pełni zaszczepione, które są zdecydowanie mniej narażone na ciężki przebieg zakażenia, wciąż mogą przenosić wirusa na inne osoby. Noszenie maseczek przez osoby zaszczepione miałoby ograniczyć do minimum takową transmisję.

CDC zaleca noszenie maseczek w szkołach przez wszystkich niezależnie od statusu zaszczepienia

Skąd taka decyzja? W USA zatwierdzone są szczepionki dla osób powyżej 12. roku życia. Oznacza to, że młodsze dzieci wciąż pozostają bez ochrony. Noszenie maseczek przez wszystkich, bez wyjątku, ma na celu ograniczyć do minimum transmisję wirusa w placówkach.

undefined

Czy to oznacza, że już zawsze będziemy nosić maseczki?

Portal poradnikzdrowie.pl postanowił zadać to pytanie dr. hab. Piotrowi Rzymskiemu.

Zalecenia CDC, by osoby w pełni zaszczepione również nosiły maseczki dotyczą regionów z podwyższoną liczbą odnotowywanych zakażeń, a jednocześnie odstających pod względem odsetka osób zaszczepionych.

Rekomendacje te mają na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania SARS-CoV-2 od osób zaszczepionych na osoby niezaszczepione i w związku z tym podatne na ciężką postać COVID-19. 

Please Wear a Mask - Poster - Openclipart

Jednocześnie mają wspierać strategię przecinania łańcuchów szerzenia się zakażeń w takich regionach. Musimy pamiętać, że przeciw COVID-19 szczepimy w trakcie szalejącej pandemii, by ograniczyć zmienność wirusa i sprowadzić go do poziomu patogenu, który nie będzie tak istotny klinicznie, tzn. nie będzie powodował tak wielu hospitalizacji i zgonów…

Zalecenia CDC nie oznaczają, że do końca życia będziemy musieli nosić maseczki – nikt tego nie postuluje, ani się na to nie zgadza. Po prostu musimy dotrwać do momentu, gdy uda się zapanować nad wirusem. My tę wojnę z nim wygramy, ale nawet opracowując i wprowadzając szczepionki bardzo szybko, realizacja programów szczepień zabiera sporo czasu, zwłaszcza jeżeli pandemię traktujemy tak jak powinniśmy – czyli globalnie.

Źródła: CDC 2021, online https://covid.cdc.gov/covid-data-tracker

Może Cię zainteresować