×

Zajady – domowe sposoby w walce z nieestetyczną i bolesną dolegliwością

Zajady nie są tylko problemem natury estetycznej. Te często bolesne zmiany skórne spowodowane są atakiem grzybów lub bakterii. Najczęściej pojawiają się, kiedy nasz organizm jest osłabiony, a więc pozbawiony naturalnej bariery ochronnej. Na szczęście mamy wiele możliwości walki z przykrym schorzeniem. Domowe sposoby na zajady często okazują się bardzo skuteczne i całkowicie wystarczają, żeby przywrócić nasz organizm do formy. Walka z zajadami przybiera dwie formy – po pierwsze musimy zniwelować ich przyczynę, a więc uzupełnić naszą dietę w niezbędne witaminy i mikroelementy. Równie ważne jest wyleczenie zmian, które już pojawiły się na naszej skórze.

Zajady – domowe sposoby u dzieci i u dorosłych

Sposobów leczenia zajadów jest wiele. Jeżeli udamy się do lekarza, otrzymamy skuteczne farmaceutyki do stosowania zewnętrznego, a także wewnętrznego. Dobrze jest jednak wykorzystać domowe sposoby na zajady, które są często tańsze, bezpieczniejsze i nie niosą ze sobą ryzyka w postaci skutków ubocznych. Kiedy zastanawiamy się jak wyleczyć nieestetyczne zmiany skórne warto jest w pierwszej kolejności postawić na zdrową dietę.

Zajady pojawiają się wówczas, kiedy naszemu organizmowi brakuje witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B2. Powinniśmy zacząć od wyeliminowania z naszej diety używek, które mogą utrudnić leczenie infekcji na tle grzybiczym lub bakteryjnym. Warto jest zrezygnować z kawy i napojów zawierających duże ilości kofeiny. Dobrze jest także pozbyć się z naszej lodówki słodyczy i słodzonych napojów gazowanych, które są doskonałą pożywką dla grzybów i bakterii.

Kiedy wyeliminujemy już wszystkie potencjalnie szkodliwe używki, zajmijmy się właściwym komponowaniem naszej diety. Nie powinno w niej zabraknąć zdrowych ryb, produktów mlecznych, orzechów, zielonych warzyw liściastych, kasz. Oprócz uzupełnienia naszego jadłospisu w witaminy z grupy B, koniecznie należy pomyśleć o produktach zawierających duże ilości witaminy C, która przyspiesza gojenie się stanów zapalnych. Witaminę C możemy przyjmować w postaci suplementów, znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak spożywanie jej wraz z pożywieniem. Znajdziemy ją w warzywach i owocach, szczególnie duże ilości zawierają owoce dzikiej róży, czy rokitnika.

Oprócz diety warto jest pamiętać o redukcji stresu, który w ogromnym stopniu przyczynia się do osłabienia odporności naszego organizmu, a w efekcie powstawania zmian w kącikach ust. Kiedy kwestia profilaktyki jest już opanowana, warto przemyśleć o usunięciu zmian, które już pojawiły się na ustach. W tym celu warto wykorzystać sprawdzone, domowe sposoby na zajady.

Zajady – domowe sposoby leczenia zmian skórnych

zajady domowe sposoby

Kiedy zastanawiamy się co na zajady może okazać się najskuteczniejsze, będziemy pozytywnie zaskoczeniu dużą ilością produktów leczniczych, które znajdziemy między innymi w naszej kuchni i apteczce. W walce z zajadami dobrze jest wykorzystać naturalny miód. Posiada on właściwości antybakteryjne, działa też przeciwzapalnie. Niewielką ilość miodu nakładamy na zmiany, które pojawiły się na naszej skórze. Warto jest odczekać co najmniej kilkadziesiąt minut. Z taką maseczką możemy się również położyć spać. Bardzo skuteczne działanie przeciwzapalne ma także czosnek – kroimy go na plasterki, a następnie przykładamy na podrażnioną skórę. Wielu z nas posiada w swoim domu olejki eteryczne. Warto zdawać sobie sprawę, że niektóre z nich wykazują doskonałe działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Jeżeli zmagamy się z zajadami, w naszej walce mogą nas wspomóc olejek lawendowy i olejek z drzewa herbacianego – nasączamy nimi płatek kosmetyczny i przykładamy do problematycznych miejsc.

Może Cię zainteresować