Kategorie Stopy

6 wskazówek, dzięki którym sam odpowiednio zadbasz o swoje stopy. To banalnie proste!

Nasze stopy codziennie przechodzą przez ciężkie chwile ze wszystkimi trudami współczesnego życia.

Ciągły ruch i pośpiech, niewygodne obuwie czy długie spacery mogą doprowadzić do dyskomfortu, który utrudni nam codzienne obowiązki. Warto więc szczególnie zadbać o stopy, by zminimalizować szkody i zagwarantować sobie wygodę.

Oto 6 użytecznych wskazówek dotyczących pielęgnacji stóp, które pomogą zawsze utrzymać je w doskonałym stanie.

1. Utrzymuj stopy suche

Jedną z podstawowych zasad higieny są suche stopy. Wilgotne środowisko tworzy wygodne warunki rozwoju bakterii i grzybów. Warto pamiętać więc, by wybierać obuwie z naturalnych materiałów, które pozwala skórze oddychać.

2. Obcinaj paznokcie poprawnie

Niewłaściwe przycinanie paznokci może powodować ich wrastanie. Każdy kto tego doświadczył, wie jak bolesna jest to przypadłość. Podczas przycinania nie zaokrąglaj narożników i unikaj obcinania ich zbyt krótko. Pamiętaj także, by nie obcinać skórek! Jeśli wrastają zbyt głęboko na płytkę paznokcia, delikatnie je usuń za pomocą specjalnej laseczki lub zdecyduj się na profesjonalny pedicure.

3. Zdrowe paznokcie to podstawa

6 wskazówek, dzięki którym sam odpowiednio zadbasz o swoje stopy. To banalnie proste!

Jeśli masz problem z wrastającym paznokciem, możesz złagodzić ból mocząc stopy w ciepłej wodzie wymieszanej z solą. Warto również wspomóc się płynem antyseptycznym, który ochroni stopy przed zakażeniami. Więcej o wrastających paznokciach znajdziecie tutaj. Czasem jednak nie obejdzie się bez interwencji lekarza.

4. Zafunduj stopom relaks

6 wskazówek, dzięki którym sam odpowiednio zadbasz o swoje stopy. To banalnie proste!
© flickr / © wikimedia commons / © maxpixel

Aby stopy wyglądały wspaniale, a pięty były miękkie, warto moczyć je w ciepłej wodzie. Zabieg wystarczy powtarzać raz w tygodniu przez około 15-20 minut. Dodaj ulubiony olejek eteryczny, sól lub napar ziołowy i zrelaksuj się. Martwy naskórek usuniesz pumeksem. Twoje stopy ci za to podziękują.

5. Pamiętaj o codziennym nawilżaniu

Najlepiej używać kremów zawierających emolienty takie jak lanolina, gliceryna, wazelina czy lecytyna. Natłuszczają i dokładnie nawilżają skórę stóp. Pamiętaj, by nie przesadzić z kremem między palcami, ponieważ może to powodować grzybicę.

6. Masaż

Masaż stóp to świetne lekarstwo na poprawę krążenia krwi i utrzymanie zdrowych stóp, pomoże również zminimalizować zmęczenie. Wcale nie musisz wybierać się do specjalisty, wystarczy masażer lub zwykła piłeczka do tenisa.

Źródło i fotografie: brightside.me