×

13 zachowań, które pozbawiają Cię energii. Im szybciej z nich zrezygnujesz, tym lepiej

Budzisz się rano, a już czujesz się zmęczony? Brakuje Ci chęci i energii do życia? Jesteś smutny, niewyspany, przemęczony, a jedyne o czym marzysz to to, żeby położyć się do łóżka? Kiedy natomiast już się w nim znajdziesz, paradoksalnie nie możesz zasnąć…

Jeśli jesteś osobą, której brakuje energii, mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek, a właściwie zachowań, które warto ograniczyć lub nawet całkowicie wykluczyć ze swojego codziennego życia.

13 zachowań, które pozbawiają Cię energii. Im szybciej z nich zrezygnujesz, tym lepiej

Oto 13 zachowań, które każdego dnia pozbawiają nas energii. Jedne są mniej, inne bardziej oczywiste, a jeszcze innych wiele osób zupełnie nie bierze pod uwagę. Tym czasem prawda jest taka, że im szybciej zrezygnujesz z większej liczby przedstawionych poniżej zachowań, tym lepiej dla Twojego samopoczucia, energii, a w konsekwencji również zdrowia.

Rechargeable Battery Low - Free vector graphic on Pixabay

O zachowaniach, które pozbawiają nas energii, pisaliśmy już na naszym Instagramie. Zachęcamy Cię do jego obserwowania. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawostek i nowinek zdrowotnych. A tymczasem przejdźmy już do zachowań, które wysysają z nas energię.

  1. Niedobór snu – nie wiem czy wiesz, ale badania wykazały, że niedobór snu może zwiększać ryzyko zachorowania na Alzheimera (chorobę neurodegeneracyjna, która prowadzi do otępienia).
  2. Siedzący tryb życia – siedzący tryb życia prowadzi do obniżenia nastroju, braku energii i osłabienia organizmu, przez co jesteśmy bardziej podatni na zachorowania. Spędzanie większości czasu w pozycji siedzącej skutkuje również pogorszenie koncentracji i obniżeniem zdolności do przyswajania wiedzy.
  3. Perfekcjonizm – bycie perfekcyjnym w wielu aspektach życia potrafi być naprawdę męczące. Wybitny ekspert Sidney J. Blatt z Uniwersytetu Yale opisał destrukcyjność perfekcjonizmu jako nieustanne dążenie do doskonałości, w którym każde zadanie jest postrzegane jako wyzwanie, a żaden wysiłek nie jest wystarczający.
  4. Negatywne emocje – niestety, ale pandemia COVID-19 tylko spotęgowała negatywne emocje, które odbierają nam energię i chęci do życia. Staraj się za wszelką cenę nad nimi zapanować, a jeśli mimo wszystko Ci się to nie udaje, udaj się do specjalisty.
  5. Chęć zadowolenia wszystkich dookoła – każdy z nas chce być akceptowany przez innych. Jednym z takich sposobów jest ciągłe zadowalanie wszystkich wokół. W konsekwencji sam tracisz energię życiową. Dogadzanie innym jest kiepską inwestycją zarówno Twojego czasu jak i energii witalnej. Pomyśl o tym, jak dużo siły musisz włożyć w myślenie o tym, co myślą inni i planowanie działań, które ich uszczęśliwią.
  6. Pracowanie w czasie dni wolnych – dni wolne są dniami wolnymi i mają służyć do odpoczynku, na który każdy zasługuje. Problem w tym, że wiele osób nie potrafi odpoczywać.
  7. Pomijanie śniadań – pomijanie pierwszego posiłku po przebudzeniu naraża nas na mniejsze i większe problemy. Jednym z nich jest brak energii przez resztę dnia.
  8. Bałagan w miejscu pracy – pozbycie się bałaganu działa jak powiew świeżego powietrza. Wprowadza do naszego życia nowe pomysły, inspiracje i często również nowe znajomości i możliwości.
  9. Niezdrowe jedzenie – mamy tutaj na myśli zwłaszcza spożywanie produktów bogatych w cukier rafinowany, które szybko zasilają organizm energią, ponieważ przyswojenie składników następuje zaraz po spożyciu. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Po upływie około pół godziny od momentu spożycia pokarmu poziom glukozy we krwi zaczyna gwałtownie spada, w wyniku czego pojawia się uczucie zmęczenia.
  10. Zbyt duże ilości kofeiny – tak, dobrze przeczytałeś. Kofeina nie zawsze będzie działać na nas pobudzająco. Przyjmowanie zbyt dużych dawek kofeiny może doprowadzić do uzależnienia od niej receptorów wydzielających dopaminę. Możemy wówczas odczuwać zmęczenie i złudną potrzebę wsparcia organizmu kolejną dawką kofeiny.
  11. Spożywanie alkoholu przed snem – lampka wina czy szklanka piwa przed snem od czasu do czasu jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Co więcej, alkohol rozluźnia i może działać usypiająco. Jeśli jednak chodzi o jakość snu, nie wygląda to najlepiej. W rzeczywistości, gdy organizm zaczyna metabolizować alkohol, zaburza się faza REM snu. A jest ona najbardziej regenerująca i niezbędna do tego, żebyśmy odpowiednio wypoczęli
  12. Spędzanie wieczorów przed ekranem komputera i telewizora – niebieskie światło, które emitują ekrany telewizorów, laptopów czy tabletów hamują wytwarzanie melatoniny, co finalnie przekłada się na jakość snu.
  13. Zarywanie nocy w weekend i spanie do południa następnego dnia – weekendowe odsypianie rozregulowuje rytm dobowy. Tymczasem nasz organizm lubi codzienną monotonię – także w weekendy. Zaburzenie naszego rytmu dobowego skutkuje brakiem koncentracji, spowolnieniem czasu reakcji.
Źródła: www.instagram.com

Może Cię zainteresować