Kategorie Zdrowie

14 objawów zaburzenia równowagi hormonalnej, które większość kobiet, niestety lekceważy

Hormony są niezwykle ważne dla naszego życia i zdrowia, ale zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy, dopóki coś złego zaczyna się dziać. Czasem hormony dają o sobie znać w wielkim stylu.

Niestety może to mieć wpływ na irytujące zjawiska w naszym codziennym życiu. Zrozumienie problemu może oznaczać pozytywną zmianę w celu odzyskania komfortu.

Nadszedł więc czas, by dowiedzieć się czy twoje hormony są w równowadze. Prezentujemy 14 problemów, które mogą być częścią twojego życia spowodowaną przez hormony i dlaczego tak się dzieje.

1. Chroniczne zmęczenie

hormony (1)
tumblr

Każdy czasem czuje się zmęczony. Jednak jeśli zmęczenie towarzyszy ci praktycznie cały czas, wiedz, że coś jest nie w porządku.

Wszystko jest spowodowane wysokim poziomem progesteronu lub zaburzeniami tarczycy. Badanie krwi pomoże ci określić, gdzie leży problem, a tym samym pozbyć się zmęczenia.

2. Insomnia

hormony (1)
School For Birds

W tym przypadku możliwe jest, że poziom progesteronu jest zbyt niski. Jeśli tak, będziesz mieć ogromne problemy ze spaniem, w szczególności z utrzymaniem ciągłości snu.

3. Problemy z pamięcią

hormony
Giphy

Zmiany w estrogenie i progesteronie mogą sprawić, że trudniej zapamiętać rzeczy lub jasno myśleć. Możliwe jest również, że winna jest tarczyca. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli problemy z pamięcią zaczną cię niepokoić.

4. Uparty trądzik

hormony (5)
Columbia Student News

Wypryski są normalne, ale jeśli uparty trądzik nigdy cię nie opuszcza, możesz mieć zbyt wiele androgenów. Po powoduje, że gruczoły łojowe pracują zbyt ciężko i zatykają pory.

5. Problemy żołądkowe

hormony (9)
Geekologie

Istnieje wiele przyczyn bólu brzucha, wzdęć i mdłości. Jednakże żołądek jest wrażliwy na zmiany hormonalne, więc może to być przyczyna.

6. Bóle głowy

hormony (12)
Superpower Wiki

Jak wcześniej, jest wiele przyczyn bólu głowy. Jeśli jednak miewasz je cyklicznie, może to być spowodowane niskim estrogenem.

7. Zmiany w piersiach

hormony (13)
Qmedicine

Czytaj, bo to ważne. Jeśli są mniej mniejsze poziom estrogenu spada. Jeśli są wrażliwsze i większe znaczy, że poziom estrogenu wzrasta. Jeśli dzieje się to poza spodziewaną miesiączką, udaj się do lekarza.

8. Nieregularne miesiączki

hormony (6)
Vivanion

Jeżeli miesiączkujesz nieregularnie może to być problem z poziomem estrogenu lub progesteronu. Niestety trudno dokładnie określić, z którym. Porozmawiaj o tym z lekarze, przyczyną może być również torbiel na jajniku.

9. Uderzenia gorąca i zimne poty

hormony (10)
The Daily Mail

Z reguły pojawiają się w okresie menopauzy. Powodem jest zbyt niski estrogen.

10. Zmiany nastroju i depresja

hormony (3)
tumblr

Nagłe zmiany estrogenu mogą spowodować bałagan z niektórymi neuroprzekaźnikami, takich jak dopamina i serotonina. To może wpływać na nastroje lub uczucie depresji.

11. Zwiększony apetyt

hormony (11)
SFGate

Kiedy poziom estrogenu spada, wpływa to na inny hormon zwany leptyną, która kontroluje nasz poziom apetytu.

12. Biegunka

hormony (8)
RentCafé

Twój żołądek mówi ci, że masz zbyt mało lub dużo estrogenu i progesteronu.

13. Suchość pochwy

hormony (2)
Feminist Activism

Od czasu do czasu to normalne. Ale jeśli jest to częsty problem, przyczyną jest niski estrogen.

14. Niskie libido

hormony (2)
smedyczny

Jeśli masz mniejszą ochotę na seks niż zazwyczaj, przeżywasz spadek testosteronu.

Źródło i fotografie: diply.com