×

10 oznak, że Twoje nerki źle pracują. Konsekwencje ich przegapienia mogą się źle skończyć

Każdego dnia nasze umysły przetwarzają mnóstwo informacji, a nasze ciała wykonują tysiące działań. Życie w tym zapracowanym świecie sprawia, że ​​bardzo łatwo przegapić niektóre sygnały ostrzegawcze wysyłane przez twoje ciało. Konsekwencje ich niezauważenia i brak reakcji mogą być drastyczne.

Oto lista objawów, które wskazują, że nerki nie działają prawidłowo:

1. Problemy ze snem

Kiedy nerki nie funkcjonują prawidłowo, toksyny nie mogą wydostać się z organizmu wraz z moczem i pozostają we krwi. Zwiększony poziom toksyn utrudnia zasypianie. Osoby z przewlekłymi chorobami nerek częściej cierpią na bezdech senny, który powoduje pauzy w oddychaniu podczas snu. Przerwy te mogą trwać od kilku sekund do minuty. Po każdej przerwie normalne oddychanie powraca z głośnym parsknięciem. Taka dolegliwość powinna być kontrolowana przez lekarza.

2. Bóle głowy, zmęczenie i ogólne osłabienie

Zdrowe i prawidłowo funkcjonujące nerki przekształcają witaminę D w naszych ciałach, aby utrzymać dobrą kondycję kości i wytwarzać hormon o nazwie Erytropoetyna. Hormon ten odgrywa ważną rolę w produkcji czerwonych krwinek. Kiedy nerki nie działają prawidłowo, produkują mniej tego hormonu. Spadek ilości czerwonych krwinek powoduje szybkie zmęczenie mięśni i mózgu. U osób z przewlekłą chorobą nerek często występuje niedokrwistość. Jeśli cierpisz z powodu zmęczenia, niskiego poziomu energii i ogólnego osłabienia, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza.

3. Wysuszona i swędząca skóra

Zdrowe nerki wykonują olbrzymią pracę usuwając odpady i nadmiar płynu z krwi oraz utrzymują odpowiednią ilość składników mineralnych w organizmie. Swędząca i sucha skóra sygnalizuje niewydolność nerek.

4. Doświadczanie nieświeżego oddechu i metalicznego posmaku w ustach

Gdy odpady i toksyny gromadzą się we krwi, zmienia smak potraw i powstaje metaliczny smak w ustach. Nieświeży oddech to kolejna oznaka zbyt dużej ilości toksyn i zanieczyszczeń w krwioobiegu. Co więcej, możesz stracić apetyt, co może prowadzić do niezdrowej utraty wagi.

5. Zadyszka

Związek między chorobą nerek a występowaniem duszności, szczególnie po niewielkim wysiłku, jest spowodowany dwoma czynnikami. Po pierwsze, dodatkowy płyn w organizmie przenosi się do płuc, gdy nerki nie działają prawidłowo. Po drugie, niedokrwistość pozbawia organizm tlenu, a to powoduje duszność.

6. Obrzęk kostek, stóp i dłoni

Nerki, które nie działają prawidłowo, nie usuwają żadnych nadmiaru płynów z organizmu. Prowadzi to do retencji wody, co powoduje obrzęk kostek, stóp i dłoni. Obrzęk dolnych części ciała może również sygnalizować chorobę serca i wątroby lub problemy z żyłami.

7. Ból pleców

Niewydolność nerek może powodować ból pleców, który zwykle jest głęboki i promieniujący. Można go wyczuć w przedniej części pachwiny lub biodra. Bólom pleców spowodowanym niewydolnością nerek towarzyszą mdłości, wymioty, wysoka temperatura ciała i częstsze oddawanie moczu.

8. Opuchnięte oczy

Pierwszym sygnałem, że układ filtrujący nerek jest uszkodzony stanowi białko w moczu. Jego obecność może powodować obrzęki wokół okolic oczu. Jeśli masz pewność, że organizm otrzymuje wystarczająco dużo odpoczynku, ale nadal zauważysz opuchliznę wokół oczu, umów się na wizytę u lekarza.

9. Wysokie ciśnienie krwi

Twój system krążenia i nerki są od siebie zależne. Nefron, czyli podstawowa jednostka funkcjonalno-strukturalna nerki, filtruje odpady i dodatkowe płyny z krwi. Jeśli naczynia krwionośne zostaną uszkodzone, nefrony filtrujące krew nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych. Z tego powodu wysokie ciśnienie krwi jest drugą najczęstszą przyczyną niewydolności nerek.

10. Zmiany w oddawaniu moczu

Nasze nerki są odpowiedzialne za wytwarzanie moczu i eliminowanie toksyn z organizmu. Zmiany częstotliwości oddawania moczu, jego zapachu, koloru i wyglądu nie powinny być ignorowane. Typowe typy zmian obejmują:

  • Zwiększoną potrzebę oddawania moczu, szczególnie w nocy.
  • Krew w moczu.
  • Spieniony mocz, który sugeruje obecność białka

Czy kiedykolwiek miałeś problemy z nerkami? Podziel się tą informacją w komentarzu.

Może Cię zainteresować