Kategorie Zdrowie

10 oznak, że Twoje nerki źle pracują. Konsekwencje ich przegapienia mogą się źle skończyć

Każdego dnia nasze umysły przetwarzają mnóstwo informacji, a nasze ciała wykonują tysiące działań. Życie w tym zapracowanym świecie sprawia, że ​​bardzo łatwo przegapić niektóre sygnały ostrzegawcze wysyłane przez twoje ciało. Konsekwencje ich niezauważenia i brak reakcji mogą być drastyczne.

Oto lista objawów, które wskazują, że nerki nie działają prawidłowo:

1. Problemy ze snem

10 oznak, że Twoje nerki źle pracują. Konsekwencje ich przegapienia mogą się źle skończyć
freepik.com

Kiedy nerki nie funkcjonują prawidłowo, toksyny nie mogą wydostać się z organizmu wraz z moczem i pozostają we krwi. Zwiększony poziom toksyn utrudnia zasypianie. Osoby z przewlekłymi chorobami nerek częściej cierpią na bezdech senny, który powoduje pauzy w oddychaniu podczas snu. Przerwy te mogą trwać od kilku sekund do minuty. Po każdej przerwie normalne oddychanie powraca z głośnym parsknięciem. Taka dolegliwość powinna być kontrolowana przez lekarza.

2. Bóle głowy, zmęczenie i ogólne osłabienie

Zdrowe i prawidłowo funkcjonujące nerki przekształcają witaminę D w naszych ciałach, aby utrzymać dobrą kondycję kości i wytwarzać hormon o nazwie Erytropoetyna. Hormon ten odgrywa ważną rolę w produkcji czerwonych krwinek. Kiedy nerki nie działają prawidłowo, produkują mniej tego hormonu. Spadek ilości czerwonych krwinek powoduje szybkie zmęczenie mięśni i mózgu. U osób z przewlekłą chorobą nerek często występuje niedokrwistość. Jeśli cierpisz z powodu zmęczenia, niskiego poziomu energii i ogólnego osłabienia, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza.

3. Wysuszona i swędząca skóra

Zdrowe nerki wykonują olbrzymią pracę usuwając odpady i nadmiar płynu z krwi oraz utrzymują odpowiednią ilość składników mineralnych w organizmie. Swędząca i sucha skóra sygnalizuje niewydolność nerek.

4. Doświadczanie nieświeżego oddechu i metalicznego posmaku w ustach

Gdy odpady i toksyny gromadzą się we krwi, zmienia smak potraw i powstaje metaliczny smak w ustach. Nieświeży oddech to kolejna oznaka zbyt dużej ilości toksyn i zanieczyszczeń w krwioobiegu. Co więcej, możesz stracić apetyt, co może prowadzić do niezdrowej utraty wagi.

5. Zadyszka

10 oznak, że Twoje nerki źle pracują. Konsekwencje ich przegapienia mogą się źle skończyć
pinterest.com

Związek między chorobą nerek a występowaniem duszności, szczególnie po niewielkim wysiłku, jest spowodowany dwoma czynnikami. Po pierwsze, dodatkowy płyn w organizmie przenosi się do płuc, gdy nerki nie działają prawidłowo. Po drugie, niedokrwistość pozbawia organizm tlenu, a to powoduje duszność.

6. Obrzęk kostek, stóp i dłoni

Nerki, które nie działają prawidłowo, nie usuwają żadnych nadmiaru płynów z organizmu. Prowadzi to do retencji wody, co powoduje obrzęk kostek, stóp i dłoni. Obrzęk dolnych części ciała może również sygnalizować chorobę serca i wątroby lub problemy z żyłami.

7. Ból pleców

Niewydolność nerek może powodować ból pleców, który zwykle jest głęboki i promieniujący. Można go wyczuć w przedniej części pachwiny lub biodra. Bólom pleców spowodowanym niewydolnością nerek towarzyszą mdłości, wymioty, wysoka temperatura ciała i częstsze oddawanie moczu.

8. Opuchnięte oczy

Pierwszym sygnałem, że układ filtrujący nerek jest uszkodzony stanowi białko w moczu. Jego obecność może powodować obrzęki wokół okolic oczu. Jeśli masz pewność, że organizm otrzymuje wystarczająco dużo odpoczynku, ale nadal zauważysz opuchliznę wokół oczu, umów się na wizytę u lekarza.

9. Wysokie ciśnienie krwi

10 oznak, że Twoje nerki źle pracują. Konsekwencje ich przegapienia mogą się źle skończyć
freepik.com

Twój system krążenia i nerki są od siebie zależne. Nefron, czyli podstawowa jednostka funkcjonalno-strukturalna nerki, filtruje odpady i dodatkowe płyny z krwi. Jeśli naczynia krwionośne zostaną uszkodzone, nefrony filtrujące krew nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych. Z tego powodu wysokie ciśnienie krwi jest drugą najczęstszą przyczyną niewydolności nerek.

10. Zmiany w oddawaniu moczu

Nasze nerki są odpowiedzialne za wytwarzanie moczu i eliminowanie toksyn z organizmu. Zmiany częstotliwości oddawania moczu, jego zapachu, koloru i wyglądu nie powinny być ignorowane. Typowe typy zmian obejmują:

  • Zwiększoną potrzebę oddawania moczu, szczególnie w nocy.
  • Krew w moczu.
  • Spieniony mocz, który sugeruje obecność białka

Czy kiedykolwiek miałeś problemy z nerkami? Podziel się tą informacją w komentarzu.