×

9 objawów, które świadczą o zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Mają wpływ na Twój wygląd

Prawidłowy rozwój ludzkiego organizmu w ogromnej mierze zależny jest od odpowiedniego funkcjonowania hormonów. Kiedy procesy hormonalne zostają zaburzone nasze ciała wysyła nam informacje w postaci różnych objawów. Warto umieć je rozpoznać.

Te malutkie cząsteczki sterują naszym samopoczuciem, emocjami, a nawet wyglądem. Zaburzenia hormonalne są jednak częste, a z reguły nie zwracamy na nie uwagi. By cieszyć się zdrowiem i doskonałym wyglądem, warto upewnić się, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Poniżej znajdziesz 9 najczęstszych sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że masz kłopoty z równowagą hormonalną i wpływa to na twoje samopoczucie i wygląd.

1# Trądzik

źródło: canva

źródło: canva


Oczywiście istnieje wiele innych przyczyn trądziku jak niewłaściwa dieta, cykl menstruacyjny czy nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Jeśli jednak trądzik jest stałym towarzyszem, prawdopodobnie winny jest brak równowagi hormonalnej.

2# Nadmierne owłosienie

źródło: canva

źródło: canva


Niektórzy walczą z wypadającymi włosami, inni walczą z ich nadmiarem. Jeśli włosy pojawiają się w miejscach, w których wcześniej ich nie było, najprawdopodobniej masz problem z nadmiarem testosteronu.

3# Nadwaga

źródło: canva

źródło: canva


Wiele osób ma problemy z dodatkowymi kilogramami, podczas gdy inni zajadają pizzę i wcale po niej nie tyją. Przyczyną tej niesprawiedliwości również są hormony. Jednakże jeśli przestrzegasz diety i restrykcyjnych ćwiczeń, a waga nie ruszyła się nawet o milimetr, warto udać się do specjalisty, by wyjaśnić przyczynę.

4# Zmęczenie

źródło: canva

źródło: canva


Nieustanne zmęczenie także może świadczyć o nierównowadze hormonalnej. Wysoki poziom progesteronu może powodować, że jesteśmy zmęczeni nawet po 8 godzinach snu. Zwykłe badania krwi pozwolą wykryć czy faktycznie winne są hormony, takich objawów jednak nie należy lekceważyć.

5# Pocenie się

źródło: canva

źródło: canva


Nadmierne pocenie nie zawsze jest związane z brakiem równowagi hormonalnej, jednak w wielu przypadkach właśnie one okazują się winne. Warto sprawdzić, by pozbyć się nieprzyjemnego problemu.

6# Cienie pod oczami

źródło: canva

źródło: canva


Praktycznie żaden makijaż nie pomoże ci zakryć cieni pod oczami jeśli spałaś 3 godziny. Bezsenność może być związana z niedoborem progesteronu.

7# Depresja

źródło: canva

źródło: canva


Depresja to kolejny objaw zaburzeń hormonalnych. Lęki mogą występować tuż przed cyklem menstruacyjnym, w okresie ciąży lub menopauzy, jednakże w przypadku częstszych ataków, należy skonsultować się z lekarzem.

8# Zmiany w piersiach

źródło: canva

źródło: canva


Niski poziom estrogenu może zmniejszyć gęstość tkanki, z kolei zbyt wysoki poziom hormonu prowadzi do powstawania cyst i guzków. Zmiany na piersiach mogą być także powodowane poważniejszymi chorobami.

9# Wypadanie włosów

źródło: canva

źródło: canva


Nawet najlepsze szampony nie są w stanie uporać się z włosami wypadającymi garściami? To również bardzo częsty symptom braku równowagi hormonalnej.

Może Cię zainteresować