Kategorie NowotworyZdrowie

Zmarła mając zaledwie 18 lat. Zabiła ją choroba starszych ludzi

Nikt nie zna dnia ani godziny. Nikt także nie podejrzewał, że młoda, nastoletnia dziewczyna może odejść tak wcześnie. Wydawać by się mogło, że Charlotte Simpson z Hampshire jest w pełni zdrową 18-latką. Niestety, krótka, czteromiesięczna walka z „cichym zabójcą”, który atakuje zwłaszcza osoby starsze, była dla niej śmiertelna. Charlotte tym samym stała się jedną z najmłodszych ofiar niebezpiecznej choroby w Wielkiej Brytanii.

Charlotte była młodą, uśmiechniętą nastolatką, która miała przed sobą całe życie

Charlotte większość czasu spędzała na przygotowywaniu się do matury. Chciała kontynuować naukę na uniwersytecie i uzyskać stopień naukowy w zakresie nauczania podstawowego na Uniwersytecie w Winchester. Nastolatka była także szczęśliwe zakochana. 19-letni Scott Dickinson wydawał się być miłością jej życia.

Niestety piękny świat nastolatki zawalił się w mgnieniu oka…

Facebook

Pierwsze objawy

Charlotte po raz pierwszy zaczęła uskarżać się na silny ból brzucha w październiku minionego roku. Wstępne badania krwi wykryły u dziewczyny anemię. Przyjmowanie żelaza miało pomóc zwalczyć niedobór i zażegnać problem. Tak się jednak nie stało. Mijały kolejne miesiące, a Charlotte wciąż nie czuła się najlepiej. Jakby tego było mało, jej bliscy zauważyli, że zaczęła chudnąć i przez cały czas wyglądała na przemęczoną.

Facebook

U 18-latki zdiagnozowano raka jelita grubego

Była połowa grudnia kiedy Charlotte dostrzegła… krew w stolcu – jeden z objawów raka jelita grubego. Nikt jednak jeszcze wtedy nie podejrzewał, że to może być nowotwór. Wszyscy zgodnie założyli, że to objaw hemoroidów. Niestety, ból brzucha nie mijał, a krew w kale pojawiała się coraz częściej. Wkrótce dziewczyna została skierowana na kolonoskopię w Southampton General Hospital, która miała miejsce w styczniu. Wprowadzenie przez odbytnicę długiej, elastycznej rurki zakończonej małą kamerką miało dać odpowiedź na pytanie, co było przyczyną bólu i złego samopoczucia.

Badanie potwierdziło scenariusz, który wydawał się być niemożliwy: rak jelita grubego. Charlotte i jej bliscy nie mogli w to uwierzyć. W końcu dziewczyna miała zaledwie 18 lat, a rak jelita grubego to głównie choroba osób starszych. Nie mniej jednak nasza bohaterka wciąż nie traciła nadziei, a wręcz przeciwnie. Uważała, że teraz, kiedy wiedziała już, co jest przyczyną bólu, będzie mogła stoczyć zwycięski bój z chorobą.

Cała postawa Charlotte od samego początku była niesamowita. Wierzyła, że będzie dobrze – powiedziała Sarah

Facebook

Walka z chorobą

18-latka rozpoczęła chemioterpię i immunoterapię już na początku lutego. Miesiąc później przeszła kolejne badanie. Lekarze jednak i tym razem nie mieli dobrych wieści. Okazało się, że nowotwór zajął już żołądek i węzły chłonne. Stan Charlotte był do tego stopnia zły, że lekarze w kwietniu dawali jej już zaledwie kilka tygodni życia. Całej sytuacji nie sprzyjał spowodowany koronawirusem lockdown. Z tego też powodu rodzice dziewczyny podjęli decyzję o przeprowadzce jej do domu, gdzie mogli spędzić ze swoją córką ostatnie chwile jej życia.

Charlotte zmarła spokojnie w swoim domu 22 maja o godzinie 10.50.

Facebook

Rak jelita grubego

Mama Charlotte po śmierci córki postanowiła zwiększyć świadomość na temat raka jelita grubego u młodych osób, co jest rzadkością. Jak donosi organizacja charytatywna Bowel Cancer UK 18-latka była jedną z trzech nastolatków w wieku 15-19 lat, u których co roku diagnozuje się raka jelita grubego. Zwykle atakuje on osoby powyżej 50. roku życia, choć w ostatnim czasie liczba młodych ludzi dotkniętych tą śmiertelnie niebezpieczną chorobą wydaje się wzrastać. Niebezpieczny nowotwór może rozwinąć się w każdej części jelita. Nieleczony powoli może zacząć zajmować jego zewnętrzną ściankę, a za pomocą naczyń krwionośnych i chłonnych przenieść się na wątrobę, płuca, jajniki, kości czy mózg.

Nowotwór jelita grubego i odbytu jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn (660 tys. przypadków rocznie) i drugim u kobiet (570 tys. przypadków rocznie). Co więcej, blisko 60% zachorowań ma miejsce w krajach rozwiniętych.

Źródła: portal.abczdrowie.pl
Fotografie: Painting, Illustration of red x on white background. painted with a brush. (miniatura wpisu), Facebook