Kategorie Zdrowie

Przełomowe osiągnięcie chirurgów. Z powodzeniem przeszczepili człowiekowi świńską nerkę

Medycyna nie przestaje nas zaskakiwać i imponować, a przełomowe osiągnięcie nowojorskich chirurgów jest idealnym potwierdzeniem tych słów. To, czego dokonali tamtejsi medycy, nie mieści się w głowie przeciętnemu człowiekowi.

Medycy dokonali przeszczepu nerki z genetycznie zmodyfikowanej świni i po raz pierwszy w historii ludzki organizm nie odrzucił takiej transplantacji. To ogromny sukces zważywszy na fakt, że niejednokrotnie brakuje ludzkich narządów, które można byłoby w danej chwili przeszczepić potrzebującym.

Nerka ludzkie Darmowe zdjęcie - Public Domain Pictures

Z powodzeniem przeszczepili człowiekowi świńską nerkę

Zabieg przeszczepienia człowiekowi świńskiej nerki miał miejsce w Langone Health przy Uniwersytecie Nowojorskim (NYU). Operacja nie miałaby szans na powodzenie, gdyby geny świni nie zostały poddane modyfikacji, której celem było wykluczenie molekuł powodujących niemal natychmiastowe odrzucenie przeszczepu przez człowieka.

Za zgodą rodziny świńska nerka została przeszczepiona pacjentce z oznakami dysfunkcji nerek zanim odłączono ją od aparatury podtrzymującej życie. Po operacji nerka przez trzy kolejne dni była przymocowana do naczyń krwionośnych kobiety i utrzymywana poza jej ciałem, aby sprawdzić, jak zachowa się jej organizm. Na szczęście wszystko potoczyło się po myśli lekarzy. Transplantolog dr Robert Montgomery zauważa, że nerka świni produkowała tyle moczu, ile powinna produkować zdrowa, ludzka nerka. Najistotniejszy w tym wszystkim wydaje się być jednak fakt, że nie dostrzeżono oznak odrzucenia przeszczepu.

Poniższe zdjęcie przedstawia świńską nerkę.

Flickr

Brak narządów ludzkich do przeszczepów

Agencja Reuter w USA podaje, że prawie 107 tys. osób czeka na przeszczep narządów, z czego aż ponad 90 tys. czeka na przeszczep nerki. Dodajmy, że średni czas oczekiwania na nerkę wynosi w Stanach Zjednoczonych od 3 do 5 lat. Ta skala pokazuje, jak ogromnym problemem są braki ludzkich narządów do przeszczepów. Poszukiwanie alternatywnych rozwiązań było więc priorytetem, dlatego naukowcy od lat pracują nad możliwością wykorzystania narządów zwierzęcych do przeszczepów. Największy problem stanowiło natychmiastowe odrzucenie organu przez ludzki organizm. Teraz wszystko jest na dobrej drodze, aby temu zapobiec.

_________________________
*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: PAP
Fotografie: www.pxfuel.com