×

Wzmocnij stawy kolanowe. Co robić, żeby im pomóc?

Szacuje się, że około 32,2% mężczyzn i 58% na pewnym etapie swojego życia będzie zmagać się z bólem kolana. To z kolei przekłada się na ogólną jakość życia. Wiek, wcześniejsze kontuzje, wysiłek fizyczny czy nadwaga – wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych. Co możesz zrobić, aby im zapobiec?

Poniżej znajdziesz kilka porad ekspertów, które mogą Ci utrzymać kolana w dobrej kondycji. Pamiętaj jednak o tym, by w sytuacji, gdy zaczniesz odczuwać przewlekły ból, udać się do lekarza.

Zalecenia ekspertów

1. Wzmocnij mięśnie czworogłowe i ścięgna podkolanowe

Wzmocnienie mięśni nóg pomoże Ci ustabilizować staw kolanowy. Ponadto mięśnie działają niczym amortyzatory, które amortyzują nacisk generowany na stawy kolanowe. Najlepiej poradzić się w tym przypadku specjalisty, które opracowałby dla nas specjalny plan treningowy. My natomiast mamy dla Ciebie jedno ćwiczenie, które często jest zalecane przez ekspertów:

  1. Stań na schodach, zwróć swój tułów w kierunku poręczy i złap ją.
  2. Umieść nogę, która jest bliżej poręczy, na wyższym stopniu.
  3. Powoli zacznij prostować nogę wykroczną do momentu, aż druga noga uniesie się nad schodkiem.
  4. Wróć do pozycji wyjściowej.
  5. Powtórz ćwiczenie 10 razy i zmień nogę.

2. Korzystaj ze stabilizatora podczas czynności obciążających staw kolanowy, butów z amortyzacją lub wkładek żelowych

Badania wykazały, że stosowanie stabilizatora zmniejsza nacisk na kolano o blisko 50%. Ponadto stabilizator redukuje możliwy, negatywny wpływ skutków ubocznych, które mogą występować podczas wykonywania chociażby głębokich przysiadów. Tak więc, jeśli grasz regularnie w koszykówkę lub chodzisz na siłownie, dobrze jest korzystać z tego typu rozwiązań, zwłaszcza, kiedy przychodzi Ci się zmierzyć z wyższymi obciążeniami. Pamiętaj również o odpowiednich, wygodnych butach i wkładkach żelowych, które są szczególnie zalecane w przypadku, gdy spędzasz większą część dnia na nogach.

3. Zwiększ zakres ruchu w stawie kolanowym

Eksperci zauważyli, że stawy większości ludzi sztywnieją z wiekiem, dlatego tak ważne jest, aby regularnie pracować nad mobilnością stawu kolanowego. Świetnie sprawdzą się tutaj chociażby wyprosty nogi na basenie.

4. Postaw na pływanie/aerobik w wodzie

W przypadku silnego bólu kolana, specjaliści zalecają rozpoczęcie ćwiczeń, które nie będą dodatkowo obciążać stawów kolanowych, a wręcz przeciwnie – zostaną one odciążone. Pływanie i inne formy aerobiku w wodzie wydają się być w tym przypadku idealne.

Wszystkie treści zamieszczone na portalu 5mindlazdrowia.pl, mają jedynie charakter informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby publikowane informacje były rzetelne i prawdziwe, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Należy również pamiętać, że dostępne treści w żadnym wypadku nie zastępują wizyty u lekarza.

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.pickpik.com

Może Cię zainteresować