×

Wysokie libido może być poważnym problemem. Podpowiadamy, jak sobie z nim radzić

Zdarza się, że nasze potrzeby seksualne przeszkadzają nam w codziennym funkcjonobwaniu. Tyczy się to zwłaszcza zbyt wysokiego poziomu libido. Jak sobie z nim radzić? Jak pohamować swoje pragnienia?

Libido – co to takiego?

Libido to inaczej mówiąc popęd seksualny lub pożądanie aktywności seksualnej danej osoby. Poziom libido nie jest stały i ulega mniejszym lub większym wahaniom. Wpływ na popęd seksualny może mieć wiele czynników, jak chociażby codzienny tryb życia, choroby, stres, rutyna w związku, zmęczenie, a nawet stosowana na co dzień dieta.Nie bez znaczenia jest także wiek (poziom popędu może nieco zmaleć wraz z wiekiem), płeć czy sama psychika. Zły wpływ na nas i nasza relację z drugą osobą może mieć zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom libido.

<a href=Flickr">

Flickr

Podwyższony poziom libido

Dokładne przyczyny nadmiernego poziomu libido prawdę mówiąc nie są znane. Nie mniej jednak istnieją badania, które pokazują, że może istnieć zależność pomiędzy problemami zdrowia psychicznego, fizycznego, a hiperseksualnością. Warto również zaznaczyć, że poziom nadmiernego popędu seksualnego jest trudny do zidentyfikowania z prostego powodu: wszystko zależy od podstawowego poziomu libido danej osoby. Są jednak skrajne sytuacje, które jednoznacznie na to wskazują, jak chociażby niekontrolowany przymus aktywności seksualnej czy sytuacje, w których popęd seksualny utrudnia nam normalne funkcjonowanie.

<a href=Pexels">

Pexels

Jak poradzić sobie ze zbyt wysokim libido?

Jeśli zaczynamy przymus aktywności seksualnej, a nasze pożądanie nieustannie rośnie do tego stopnia, że seks staje się ważniejszy od życia codziennego, to bezwzględny sygnał do tego, że powinniśmy zacząć szukać pomocy u specjalisty seksuologa. Niewykluczone, że w takiej sytuacji przyszło nam się zmierzyć z seksoholizmem, czyli uzależnieniem od seksu. Specjalista pomoże nam zdiagnozować problem i zaleci terapię.

<a href=Pexels">

Pexels

W przypadku obaw nieco mniej nasilających się objawów, warto wypróbować kilka metod, które skutecznie zmniejszają poziom popędu seksualnego. Do tych najbardziej powszechnych i skutecznych zalicza się medytację, jogę, odpowiednio zbilansowaną dietę czy chociażby aktywność fizyczną, jak np. bieganie. Dłuższy trucht powinien świetnie się tutaj sprawdzić.

Może zdarzyć się również sytuacja, w której nasz wygórowany poziom libido jest efektem traumy z przeszłości lub zaburzeń na tle psychicznym. W takim przypadku należy skorzystać z konsultacji z psychoterapeutą, który wskaże nam właściwy kierunek. Niewykluczone także, że niezbędne okaże się w tym przypadku leczenie farmakologiczne, którego w żaden sposób nie należy się obawiać. W końcu chodzi o nasze zdrowie, odpowiednie samopoczucie i zadowolenie z życia.

Źródła: www.healthline.com , Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/Seks/Psychoseksuologia/Wysokie-libido-jak-poradzic-sobie-z-nadmierna-ochota-na-seks
Fotografie: Fot. Freepik (miniatura wpisu), pl.freepik.com

Może Cię zainteresować