×

Wysokie libido może być poważnym problemem. Podpowiadamy, jak sobie z nim radzić

Zdarza się, że nasze potrzeby seksualne przeszkadzają nam w codziennym funkcjonobwaniu. Tyczy się to zwłaszcza zbyt wysokiego poziomu libido. Jak sobie z nim radzić? Jak pohamować swoje pragnienia?

Libido – co to takiego?

Libido to inaczej mówiąc popęd seksualny lub pożądanie aktywności seksualnej danej osoby. Poziom libido nie jest stały i ulega mniejszym lub większym wahaniom. Wpływ na popęd seksualny może mieć wiele czynników, jak chociażby codzienny tryb życia, choroby, stres, rutyna w związku, zmęczenie, a nawet stosowana na co dzień dieta.Nie bez znaczenia jest także wiek (poziom popędu może nieco zmaleć wraz z wiekiem), płeć czy sama psychika. Zły wpływ na nas i nasza relację z drugą osobą może mieć zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom libido.

Podwyższony poziom libido

Dokładne przyczyny nadmiernego poziomu libido prawdę mówiąc nie są znane. Nie mniej jednak istnieją badania, które pokazują, że może istnieć zależność pomiędzy problemami zdrowia psychicznego, fizycznego, a hiperseksualnością. Warto również zaznaczyć, że poziom nadmiernego popędu seksualnego jest trudny do zidentyfikowania z prostego powodu: wszystko zależy od podstawowego poziomu libido danej osoby. Są jednak skrajne sytuacje, które jednoznacznie na to wskazują, jak chociażby niekontrolowany przymus aktywności seksualnej czy sytuacje, w których popęd seksualny utrudnia nam normalne funkcjonowanie.

Jak poradzić sobie ze zbyt wysokim libido?

Jeśli zaczynamy przymus aktywności seksualnej, a nasze pożądanie nieustannie rośnie do tego stopnia, że seks staje się ważniejszy od życia codziennego, to bezwzględny sygnał do tego, że powinniśmy zacząć szukać pomocy u specjalisty seksuologa. Niewykluczone, że w takiej sytuacji przyszło nam się zmierzyć z seksoholizmem, czyli uzależnieniem od seksu. Specjalista pomoże nam zdiagnozować problem i zaleci terapię.

W przypadku obaw nieco mniej nasilających się objawów, warto wypróbować kilka metod, które skutecznie zmniejszają poziom popędu seksualnego. Do tych najbardziej powszechnych i skutecznych zalicza się medytację, jogę, odpowiednio zbilansowaną dietę czy chociażby aktywność fizyczną, jak np. bieganie. Dłuższy trucht powinien świetnie się tutaj sprawdzić.

Może zdarzyć się również sytuacja, w której nasz wygórowany poziom libido jest efektem traumy z przeszłości lub zaburzeń na tle psychicznym. W takim przypadku należy skorzystać z konsultacji z psychoterapeutą, który wskaże nam właściwy kierunek. Niewykluczone także, że niezbędne okaże się w tym przypadku leczenie farmakologiczne, którego w żaden sposób nie należy się obawiać. W końcu chodzi o nasze zdrowie, odpowiednie samopoczucie i zadowolenie z życia.

Źródła: www.healthline.com , Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/Seks/Psychoseksuologia/Wysokie-libido-jak-poradzic-sobie-z-nadmierna-ochota-na-seks
Fotografie: Fot. Freepik (miniatura wpisu), pl.freepik.com

Może Cię zainteresować