Wypróżniasz się od razu po spożyciu posiłku. Czy to normalne?
Wypróżnianie się jest dla organizmu czymś zupełnie normalnym. To nic innego, jak czynność fizjologiczna, która umożliwia pozbycie się zalegających w jelitach resztek pokarmu, by stworzyć miejsce dla kolejnej porcji pożywienia i umożliwić jelitom czerpanie składników odżywczych. Jak się ma do tego jednak częstotliwość wypróżnień? Czy sytuacje, w których wypróżniamy się zaraz po spożyciu kolejnego posiłku, są czymś normalnym?
Wypróżniać należy się przynajmniej raz dziennie
Zwykle wypróżniamy się w godzinach porannych po całodziennym trawieniu i nocy, podczas której bakterie znajdujące się w jelitach zrobiły to, co do nich należy. Jeśli rzadziej korzystasz z toalety w celu opróżnienia jelit, bardzo możliwe, że masz bardzo spowolniony metabolizm, dlatego warto rozważyć wprowadzenie w diecie pewnych zmian.
Wypróżnianie tuż po posiłku
Z reguły na wypróżnienie w całości tego, co spożyjemy, potrzebujemy około 2 do nawet 5 dni – wszystko zależy m.in. od składu diety czy tempa metabolizmu. Jak wytłumaczyć więc sytuację, w której do toalety chce się iść tuż po posiłku? Mechanizm działania organizmu w tym przypadku jest bardzo prosty. Wyobraź sobie sytuację, w której jedzenie trafia do żołądka. W konsekwencji jego ściany otrzymują sygnał, że coś się dzieje w wyniku czego rozpoczyna się produkcja hormonów. Hormonów które przesyłają sygnał do okrężnicy, aby ta kurcząc się zaczęła przesuwać kęsy zalegającego pokarmu w kierunku okrężnicy. Dla nas jest to sygnał, że powinniśmy skorzystać z toalety.
W przypadku niektórych osób czas od momentu otrzymania sygnału do konieczności opróżnienia jest bardzo krótki. Takie osoby zwykle chodzą do toalety znacznie częściej niż inni – po każdym posiłku, a niekiedy nawet kilkakrotnie po posiłku. W takim przypadku warto wziąć pod lupę swoją dietę, tryb życia i przebadać się pod kątem różnych chorób. Zaliczamy do nich przede wszystkim:
- chorobę Leśniowskiego-Crohna
- zespół jelita drażliwego (IBS)
- stany zapalne jelit
- stres
- nietolerancję glutenu
- nadmierne spożywanie tłustych dań
- alergie
- nietolerancje pokarmowe
Choroby to jednak nie wszystko. Wraz z częstszym korzystaniem z toalety mogą pojawić się niepożądane objawy, których nie można lekceważyć. Zaliczamy do nich:
- biegunki
- zaparcia
- bóle brzucha
- wzdęcia
- śluz w kale
Wymienionych wyżej objawów nie można lekceważyć. W przypadku ich wystąpienia, zwłaszcza, jeśli są one powtarzalne, skonsultuj się z lekarzem. W sytuacji, gdy wypróżniasz się zwykle niedługo po kolejnym posiłku, a powyższe objawy są Ci obce, raczej nie powinieneś mieć powodów do zmartwień. To znak, że Twój metabolizm działa na pełnych obrotach!