×

Jeśli wykonujesz jeden z tych 5 zawodów, jesteś bardziej narażony na wypalenie zawodowe niż inni

Wypalenie zawodowe może dopaść każdego. Podobnie jest w przypadku depresji z powodu wykonywanego zawodu. Kto powinien wyjątkowo na siebie uważać?

Co to jest wypalenie zawodowe?

Występuje ono, gdy praca przestaje dawać satysfakcję, pracownik nie rozwija się zawodowo, czuje się przepracowany i niezadowolony z wykonywanego zajęcia, które niegdyś sprawiało mu przyjemność. To coraz częstsze zjawisko, które występuje nawet u ludzi bardzo młodych, zaczynających ścieżkę swojej kariery zawodowej.

Wypalenie zawodowe może dopaść każdego, ale które zawody są najbardziej narażone?

1. Kelnerzy

Mają stosunkowo niskie zarobki, a do tego muszą często stawiać opór i radzić sobie z aroganckim zachowaniem klientów. Około 10 procent z nich przyznaje, że miało stany depresyjne, ze względu na wykonywany zawód.

2. Pracownicy socjalni

Pracują niemal 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, ze względu na bardzo absorbujący i emocjonalny charakter tej profesji. Mają tendencję do poświęcania siebie, swojego życia prywatnego i często zapominają o sobie. Takie zachowanie skutkuje depresją i brakiem zapału do pracy.

3. Artyści i dziennikarze

Około 9 % z nich oświadcza, iż odczuwało objawy depresji i wypalenia zawodowego. Według badań aż 21 procent ludzi pracujących w tych zawodach leczy swój „dołek” alkoholem.

4. Nauczyciele

Mimo, że mają wakacje, ferie i wolne weekendy, to ze statystyk wynika, że to jeden z najbardziej stresogennych zawodów. Nie cieszy się prestiżem, a wymaga od człowieka wielkiego zaangażowania i ogromnej odpowiedzialności.

5. Pracownicy administracyjni

Stoją oni na czele osób cierpiących na wypalenie zawodowe. Muszą zmagać się z trudnymi do rozwiązania sprawami i rozzłoszczonymi petentami. To dość monotonne zajęcie, które może wzmagać ryzyko pojawianie się wypalenia zawodowego.

Może Cię zainteresować