Kategorie UrodaWłosyZdrowie

Wypadanie włosów – domowe sposoby na dokuczliwą przypadłość

Osłabienie włosów skutkujące ich nadmierną utratą to bardzo często pojawiająca się przypadłość. W wielu sytuacjach można znacznie zredukować problem wypadania włosów domowymi sposobami. Jakimi?

Dlaczego włosy lecą z głowy???

Najczęściej wypadanie włosów spowodowane jest niezdrowym trybem życia (stres, używki) oraz niewłaściwym sposobem odżywiania. Wielekroć jest też następstwem agresywnych zabiegów stylizacyjnych (np. farbowanie, trwała ondulacja, modelowanie na gorąco) albo zażywania określonych leków. Jak zminimalizować wypadanie włosów? Domowe sposoby z użyciem ziół i masek odżywczych są w stanie wzmocnić je i przywrócić do dawnej kondycji. Jak pomóc osłabionym, wypadającym włosom?

Uporczywe wypadanie włosów (domowe sposoby z zastosowaniem ziół)

Spośród domowych sposobów na wypadanie włosów, na pierwszym miejscu warto wymienić kuracje z zastosowaniem ziół, szczególnie pokrzywy i skrzypu polnego. Rośliny te są bogate w drogocenny krzem oraz inne ważne dla zdrowia włosów minerały i witaminy, a także fitosterole, flawonoidy, chlorofil, olejki eteryczne i kwasy organiczne. Doskonale wpływają na wzmocnienie włosów, stymulują ich porost i poprawiają ich ogólną kondycję.

Dla spotęgowania efektu, pokrzywę i skrzyp warto stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Codziennie przyrządzajmy sobie około dwóch-trzech filiżanek naparu z pokrzywy lub skrzypu. Warto również zwrócić uwagę na dostępne w sklepach ze zdrową żywnością soki ze świeżej pokrzywy i skrzypu oraz kapsułki zawierające sproszkowany wyciąg z tych ziół.

Jeśli zaś chodzi o zastosowanie zewnętrzne, zaleca się regularne wykonywanie płukanek z pokrzywy i skrzypu. W tym celu zaparzamy garść suszu ziołowego i po kilkunastu minutach odcedzamy. Uzyskany napar uzupełniamy wodą i moczymy w nim włosy. Innym skutecznym sposobem przeciw wypadaniu włosów są wcierki. Zaparzone ziele skrzypu lub pokrzywy odcedzamy, po czym napar przelewamy do butelki z atomizerem. Rozpylamy i wcieramy w skórę głowy. Napary do picia, wcierki i płukanki możemy też przygotowywać z innych ziół o właściwościach wzmacniających i regenerujących włosy, na przykład: z kozieradki, łopianu, szałwii, rumianku, tataraku, żeń-szenia.

wypadanie włosów domowe sposoby

Domowe maseczki przeciw wypadaniu włosów

Maska jajeczna to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod domowego leczenia osłabionych i zniszczonych włosów. Doskonale znana i stosowana od wielu dziesiątek lat, kiedy nie było jeszcze dostępu do zaawansowanych preparatów kosmetycznych. Jak się okazuje, proste sposoby z użyciem produktów, które każdy ma w swojej lodówce, mogą być niezwykle skuteczne w procesie wzmacniania i odnowy włosów.

Do przygotowania maseczki potrzebne są: jajko, 2 łyżki oliwy, sok z połowy cytryny. Łączymy wszystkie składniki do uzyskania jednolitej masy. Nakładamy mieszankę na całe włosy rozpoczynając od samej skóry głowy. Maskę pozostawiamy na włosach przez około pół godziny, zmywamy, myjemy włosy.

Przeciw wypadaniu włosów pomoże również inna maseczka – z drożdży. Pół paczki drożdży piekarskich mieszamy dokładnie z dwoma łyżkami mleka lub jogurtu naturalnego. Maskę wmasowujemy w skórę głowy i nakładamy na całe włosy. Po około 50 minutach zmywamy. Ta maska, obok efektu wzmocnienia, daje również efekt szybszego wzrostu włosów.

Kuracja na wypadające włosy z czarną rzepą w roli głównej

Czarna rzepa to niepozorne warzywo rzadko używane w kuchni. Ma ono jednak nieocenioną wartość dla naszych włosów – wzmacnia cebulki, pobudza włosy do szybszego wzrostu i poprawia ich ogólną kondycję. Szukając domowych sposobów na wypadanie włosów, kuracja z zastosowaniem czarnej rzepy może być strzałem w dziesiątkę. Warzywo należy umyć i obrać, a następnie zetrzeć na tarce, po czym przy użyciu gazy wycisnąć sok. Możemy też użyć sokowirówki lub wyciskarki. Tak pozyskany sok wcieramy dokładnie w skórę głowy, przykrywamy folią i nakładamy ręcznik. Wcierkę trzymamy na głowie godzinę, po czym myjemy włosy. Sok z rzepy możemy też kupić w formie gotowej.

Fotografie: pixabay.com