Kategorie Choroby psychicznePsychologiaZdrowie

Opracowali test z użyciem masła orzechowego, który pozwala wykryć początki choroby Alzheimera

Według Stowarzyszenia Alzheimera (Alzheimer’s Association) zmniejszona zdolność do rozpoznawania zapachów może być wczesnym objawem pogorszenia funkcji poznawczych i choroby Alzheimera. Liczne badania naukowe wykazały, że osłabienie węchu wiąże się z mniejszą objętością mózgu, co powoduje problemy z pamięcią, które mogą być początkiem choroby Alzheimera.

Jennifer Stamps, studentka studiów magisterskich, i jej koledzy zgłosili zaskakujące odkrycie, a właściwie prosty test, który może potwierdzać diagnozę wczesnego stadium rozwoju choroby Alzheimera. Wszystko, czego potrzebujemy do jego przeprowadzenia to… łyżka masła orzechowego i linijka. To nie żarty!

wykrywanie choroby Alzheimera
Wikimedia Commons

Diagnozowanie wczesnego stadium rozwoju choroby Alzheimera

Badanie Jennifer Stamps zostało opublikowane w „Journal of Neurological Sciences”.

W badaniu wzięło udział 18 pacjentów z potwierdzoną chorobą Alzheimera, 24 pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i 26 pacjentów z demencją – innymi formami otępienia niezwiązanymi z chorobą Alzheimera. Każda z badanych osób miała za zadanie zamknąć oczy, usta i zatkać jedno nozdrze. Następnie na linijce podsuwano badanej osobie masło orzechowo pod nos podczas wdechu i zabierano spod nosa podczas wydechu. Próbę powtarzano do momentu, aż pacjent był w stanie wyczuć zapach. Po 90 sekundach próbę powtarzano na drugim nozdrzu.

Alzheimer Usługi - Darmowe zdjęcie na Pixabay
Pixabay

Wyniki badań

Badanie wykazało, że każda z 18 osób z potwierdzoną chorobą Alzheimera miała problem z wyczuciem masła orzechowego przez lewe nozdrze.

Pacjenci z demencją nie wykazywali żadnych rozbieżności pomiędzy zdolnością odczuwania zapachu prawym i lewym nozdrzem lub mieli bardziej wyczulone lewe nozdrze.

W przypadku pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (24 osoby) 10 osób miało upośledzenie funkcji nozdrzy, a 14 nie. Może to sugerować, że w 10-osobowej grupie zaczęła rozwijać się już choroba Alzheimera.

Należy zaznaczyć, że są to jedynie wstępne badania, które wymagają dalszej analizy. Analizy, która mogłaby potwierdzić zależność pomiędzy węchem, a początkowym stadium rozwoju choroby Alzheimera.

W tej chwili możemy używać tego testu do potwierdzenia diagnozy. Nie mniej jednak planujemy zbadać pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, aby sprawdzić, czy ten test można wykorzystać do przewidywania, którzy pacjenci zachorują na chorobę Alzheimera… Jeśli udałoby nam się wykryć chorobę Alzheimera na jej wczesnym etapie rozwoju, moglibyśmy już wtedy rozpocząć agresywniejsze leczenie, co pozwoliłoby znacznie ograniczyć postęp choroby – podsumowuje Stamps

wykrywanie choroby Alzheimera
Pixabay

Statystyki

Tylko w USA aż 5,2 miliona Amerykanów cierpi na chorobę Alzheimera lub inną formę demencji. Niestety, szacuje się, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie nawet do 13,8 miliona osób.

W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi obecnie 370-460 tys. osób.

Źródła: www.jns-journal.com, www.alzheimers.org.uk, news.ufl.edu, www.youtube.com, www.cbsnews.com