Kategorie Zdrowie

Dentyści znaleźli sposób na „wyhodowanie” nowych zębów zaledwie w 9 tygodni. Śmiały krok!

Dentyści, po raz pierwszy w historii, znaleźli sposób na „wyhodowanie” zupełnie nowego zęba dzięki badaniom nad komórkami macierzystymi. Nowe odkrycie uważa się za przełomowe i zdolne do zastąpienia implantów dentystycznych. Luki w jamie ustnej nie będą musiały być uzupełniane sztucznymi zębami

Dentyści znaleźli sposób na „wyhodowanie” nowych zębów zaledwie w 9 tygodni. Śmiały krok!

Dr Jeremy Mao, profesor medycyny stomatologicznej z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia, wyjaśnia, że trójwymiarowe rusztowanie z czynnikiem wzrostu ma potencjał do regeneracji i odbudowy anatomicznie prawidłowych zębów w ciągu zaledwie dziewięciu tygodni po implantacji.

Proces ten został zapoczątkowany poprzez pobranie komórek macierzystych z ciała pacjenta i stworzenie z nich struktury przypominającej rusztowanie dla nowego zęba. Następnie komórki macierzyste narastały niezależnie w przestrzeniach pustej obudowy.

Dentyści znaleźli sposób na „wyhodowanie” nowych zębów zaledwie w 9 tygodni. Śmiały krok!
pinterest.com

Zauważono, że komórki zęba solidnie się zestaliły, a sam ząb połączył się z otaczającymi tkankami na tyle dobrze, aby dentyści mieli pewność, że odniesie to sukces w zastępowaniu implantów.
Zespół zdołał wyhodować w pełni ukształtowany ząb w ciągu zaledwie dziewięciu tygodni.

Obecne metody leczenia złamanych lub brakujących zębów są dość inwazyjne, procedury są drogie, bolesne, a co najgorsze – są zawodne.

Obecnie, jeśli pacjent potrzebuje implantu zęba, otrzymuje go wykonanego z materiałów syntetycznych, które dentysta wkręca w otwór wykonany w kości przy użyciu metalowych śrub.

Biokompatybilność implantów z jamą usta często nie jest zadowalająca i jest to zabieg, który niesie za sobą wiele zagrożeń. Nieudane próby założenia implantu mogą powodować cały szereg problemów zdrowotnych, od bólu w jamie ustnej i infekcjach, po choroby serca.

Badania nad komórkami macierzystymi dostarczają naukowcom wielu odpowiedzi na wcześniej nierozwiązane problemy.

https://www.youtube.com/watch?v=OCkywYanYGk