Kategorie Zdrowie

8 przypadków, w których wygląd ust może świadczyć o problemach zdrowotnych

Czy wiedziałeś, że ludzkie usta mają ponad milion zakończeń nerwowych, a tym samym są zdecydowanie bardziej wrażliwe niż chociażby opuszki palców? Nie ma się więc co dziwić, że wymagają specjalnej opieki. Co więcej, warto zwracać uwagę na wszelkie zmiany, jakie zachodzą w ich wyglądzie. Okazuje się bowiem, że mogą sygnalizować problemy zdrowotne, których nie należy lekceważyć.

8 przypadków, w których wygląd ust może świadczyć o problemach zdrowotnych

Nie tylko oczy, ale również usta mogą być zwierciadłem i swego rodzaju wizerunkiem Twojego stanu zdrowia. Oto 8 przypadków, w których wygląd i kondycja Twoich ust może świadczyć, że masz problemy zdrowotne.

#1 Czerwona obwódka dookoła ust

Jedną z najczęstszych przyczyn powstania czerwonej obwódki wokół ust jest stan zapalny ust. Prawdopodobnie ciągle oblizujesz wargi. Wysuszasz w ten sposób skórę, a w konsekwencji usta i okolice stają się czerwone i swędzące. Zwykłe nawilżenie i zaprzestanie oblizywania może rozwiązać problem.

Wikimedia Commons

#2 Suche i spierzchnięte usta

Suchość warg może wskazywać na odwodnienie, ale równie dobrze przyczyną może być panujący klimat lub nawet stres. W takim przypadku pij więcej wody i używaj kremów nawilżających. Jeśli to nie pomoże, przyczyną spierzchniętych ust może być alergia. Jest to możliwe zwłaszcza wtedy, gdy zmianom towarzyszy swędzenie.

#3 Przebarwienie ust

Niebieskie, sine usta mogą wskazywać na niski poziom cukru we krwi, niedobór witamin czy słaby przepływ krwi w Twoim organizmie. Takie same objawy mogą wówczas występować również na palcach u rąk i stóp. W przypadku zaistniałych zmian należy zgłosić się do lekarza.

#4 Guzki na ustach

Niewielki guzki na ustach mogą być bolesne. Nie mnie jednak z reguły są nieszkodliwe i mogą zniknąć bez Twojej ingerencji. Objaw ten może pojawić się po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego lub też być skutkiem infekcji wirusowej, co wymaga odpowiedniego leczenia.

Brightside

#5 Zmarszczki na górnej wardze

Dostrzegasz zmarszczki na górnej wardze? Przyczyny należy doszukiwać się zarówno na tle fizycznym, jak i emocjonalnym. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na swoje nawyki, takie jak używanie słomki do picia lub palenie papierosów, podczas gdy towarzyszy Ci stres.

#6 Opuchnięte usta

Obrzęk może być objawem reakcji alergicznej. Jeśli zauważysz, że Twoje usta puchną przy każdym użyciu danego kosmetyku, przestań go używać. Jeśli natomiast Twoje usta puchną w błyskawicznym tempie, jak najszybciej skonsultuj to z lekarzem.

#7 Pęknięcia w kącikach ust

Oblizujesz usta, a te zaczynają Ci pękać? Ciepło i wilgoć stwarzają wówczas idealne warunki do infekcji. Jeśli więc zdarza Ci się to zbyt często, warto udać się do lekarza.

Brightside

#8 Czarne plamki na ustach

Przyczyny powstawania czarnych plam na ustach mogą być różne i nie należy ich ignorować. Najlepszym rozwiązaniem będzie naturalnie wizyta u lekarza. Niewykluczone, że Twój organizm wchłania za dużo żelaza z pożywienia. Możliwe również, że wszystkiemu winne jest słońce. W tym przypadku plamy będą jednak zdecydowanie bardziej odczuwalne niż widoczne i mogą być stanem przedrakowym.

Źródła: brightside.me
Fotografie: Wikimedia Commons (miniatura wpisu), Wikimedia Commons