×

Po raz pierwszy wydrukowali w 3D serce z komórek pacjenta

W poniedziałek naukowcy z Izraela pokazali światu trójwymiarowy wydruk serca. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że wykorzystano do niego ludzkie tkanki i naczynia. Nazwano go pierwszym i wielkim przełomem medycznym, który zwiększa możliwość przeszczepów. 

Naukowcy mają nadzieję, że pewnego dnia będą w stanie wyprodukować serca odpowiednie do przeszczepu u ludzi, a także plastry do regeneracji wadliwych serc

Serce produkowane przez naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie ma rozmiary królika.

Jak powiedział Tal Dvir, kierownik projektu „pierwszy raz, gdy ktokolwiek z powodzeniem zaprojektował i wydrukował całe serce pełne komórek, naczyń krwionośnych, komór i komór”

„Ludzie zdołali wydrukować strukturę serca 3D w przeszłości, ale nie z komórkami ani z naczyniami krwionośnymi” – powiedział.

Naukowcy twierdzą jednak, że mają do pokonania wiele wyzwań zanim w pełni działające serca drukowane w 3D będą dostępne do przeszczepienia pacjentom

Dziennikarze otrzymali trójwymiarowy wydruk serca wielkości wiśni, zanurzony w płynie na Uniwersytecie w Tel Awiwie. 

To niesamowite, jak świat się zmienia! Takie zmiany powodują, że możemy szybciej ratować ludzkie życia!

Naukowcy muszą teraz nauczyć się jak drukowane serca, które mają „zachowywać się” jak prawdziwe. Komórki są obecnie zdolne do kurczenia się, ale nie mają jeszcze możliwości pompowania

„Być może za 10 lat pojawią się drukarze narządów w najlepszych szpitalach na całym świecie, a procedury te będą przeprowadzane rutynowo” – powiedział.

Według Światowej Organizacji Zdrowia choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie, a przeszczepy są obecnie jedyną opcją dostępną dla pacjentów w najgorszych przypadkach.

A jak wiadomo, liczba dawców jest ograniczona i wielu umiera podczas oczekiwania…

Mogą także paść ofiarą swoich ciał, odrzucając przeszczep – problem, który naukowcy starają się przezwyciężyć.

Pozostaje zatem pytanie – jak tego dokonali?

Ich badania obejmowały wykonanie biopsji tkanki tłuszczowej od pacjentów, która została wykorzystana do opracowania „atramentu” do druku 3D.

Po pierwsze, stworzono specyficzne dla pacjenta plastry serca, a następnie całe serce.

Korzystanie z własnej tkanki pacjenta było ważne, aby wyeliminować ryzyko, że implant wywołuje odpowiedź immunologiczną i będzie odrzucany, powiedział Dvir.

„Biokompatybilność materiałów inżynieryjnych ma kluczowe znaczenie dla wyeliminowania ryzyka odrzucenia implantu, co zagraża powodzeniu takich zabiegów” – powiedział Dvir.

Wyzwania, które pozostają, obejmują jak rozszerzyć komórki, aby mieć wystarczającą ilość tkanki, aby odtworzyć serce wielkości człowieka, powiedział.

Obecne drukarki 3D są również ograniczone wielkością ich rozdzielczości, a kolejnym wyzwaniem będzie ustalenie, jak wydrukować wszystkie małe naczynia krwionośne.

Może Cię zainteresować