×

Wycofano popularne krople do nosa. Upewnij się, czy nie masz ich w swojej apteczce

Używasz kropel do nosa? Mamy dla Ciebie informację, która może sprawić, że będziesz musiał je zamienić na jakieś inne. Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) poinformował właśnie o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju popularnych kropel do nosa Sulfarinol. Co było tego powodem?

Krople do nosa Sulfarinol

Sulfarinol to lek, a właściwie krople do nosa dostępne bez recepty. Stosowanie kropli jest zalecane w przypadku leczenia objawów przekrwienia błony śluzowej nosa – kataru, obrzęku błony śluzowej, zakażeń bakteryjnych, uczucia zatkania nosa czy zwykłego kataru. Zmniejsza także obrzęk błon śluzowych jamy nosowo – gardłowej i zatok przynosowych. Szerokie zastosowanie sprawia, że lek cieszy się sporą popularnością. Wszystko jednak do czasu, bowiem produkt został wycofany ze sprzedaży.

GIF wycofuje krople do nosa

Krople do nosa Sulfarinol wycofano z powodu odkrycia zanieczyszczenia w kilku seriach.

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego dotycząca otrzymania wyników poza specyfikacją w badanych próbkach archiwalnych… produktu leczniczego Sulfarinol w zakresie parametru zanieczyszczenia azotanu nafazoliny – inne pojedyncze zanieczyszczenie – poinformował GIF

Dodajmy, że podmiotem odpowiedzialnym za lek jest Farmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy „GALENUS” z siedzibą w Warszawie.

Z obrotu wycofano wymienione niżej serie:

numer serii: 010617, data ważności: 06.2020
numer serii: 070617, data ważności: 06.2020
numer serii: 010717, data ważności: 07.2020
numer serii: 041018, data ważności: 10.2021
numer serii: 61018, data ważności: 10.2021

Czy jest szansa, że Sulfarinol wróci do sprzedaży?

Wiele wskazuje na to, że… nie. Co miesiąc GIF wydaje kolejne decyzje o wycofaniu poszczególnych serii danych produktów. Należy także rozróżnić różnicę pomiędzy wstrzymaniem, a wspomnianym wycofaniem. Jeśli lek zostanie wstrzymany w obrocie w Polsce, może on wrócić na rynek po przedstawieniu odpowiednich dowodów potwierdzających bezpieczeństwo jego stosowania. W przypadku wycofania leku takie dowody na niewiele się zdadzą, w związku z czym lek nie ma szansy na powrót. Przypomnijmy, że Sulfarinol został wycofany, a nie wstrzymany.

Źródła: tvn24bis.pl

Może Cię zainteresować