×

Silny lek przeciwbólowy wycofany z aptek przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Znamy powód

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu popularny lek o silnym działaniu przeciwbólowym. Powodem była wykryta wady opakowań, w których przechowywane były leki. Niewłaściwe przechowywanie mogło z kolei przełożyć się na ich jakość.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega przed sfałszowanymi środkami do  dezynfekcji | Zambrowiacy.pl

Silny lek przeciwbólowy wycofany z aptek

Główny Inspektorat sanitarny wydał komunikat o natychmiastowym wycofaniu ze wszystkim aptek kropli Tramal. Szczegóły wycofanego leku:

Tramal (Tramadoli hydrochloridum) 100 mg/ml Wielkość opakowania – 1 butelka 10 ml Numer serii – 01422PA Termin ważności – 31.10.2023 r. Podmiot odpowiedzialny – STADA Arzneimittel AG, Niemcy

Powodem wycofania leku była wada jakościowa. Część opakowań była rozklejona, co zdaniem Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego mogło odbić się na skuteczności leku.

GIF

GIF

Krople Tramal

Krople Tramal charakteryzują się silnym działaniem przeciwbólowym. Lek z grupy opioidów wydawany jest w postaci tabletek, kapsułek, kropel, czopków doodbytniczych i płynu do wstrzykiwania tylko i wyłącznie na receptę. Substancją czynną Tramalu jest tramadol, który wpływa na ośrodkowy układ nerwowy poprzez pobudzanie odpowiednich receptorów, a także wykazuje działanie przeciwkaszlowe. Tramal jest niekiedy porównywany do morfiny. Ma jednak od niej słabsze działanie i jest mniej uzależniający.

Wskazaniem do zastosowaniu leku Tramal jest schorzenie, podczas których występuje ból o średnim bądź dużym nasileniu. Stosując go należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich. Tramalu nie mogą stosować osoby, które: są uczulone na którykolwiek ze składników leku lub inne opioidowe środki o działaniu przeciwbólowym, zmagają się z padaczką lekooporną, ostrym zatruciem środkami nasennymi, zatruciem alkoholowym, zatruciem lekami psychotropowymi, zatruciem lekami przeciwbólowymi, leczą uzależnienie od opioidów lub przyjmują leki inhibitorów MAO.

Źródła: PAP

Może Cię zainteresować