Kategorie Zdrowie

Silny lek przeciwbólowy wycofany z aptek przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Znamy powód

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu popularny lek o silnym działaniu przeciwbólowym. Powodem była wykryta wady opakowań, w których przechowywane były leki. Niewłaściwe przechowywanie mogło z kolei przełożyć się na ich jakość.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega przed sfałszowanymi środkami do  dezynfekcji | Zambrowiacy.pl

Silny lek przeciwbólowy wycofany z aptek

Główny Inspektorat sanitarny wydał komunikat o natychmiastowym wycofaniu ze wszystkim aptek kropli Tramal. Szczegóły wycofanego leku:

Tramal (Tramadoli hydrochloridum) 100 mg/ml Wielkość opakowania – 1 butelka 10 ml Numer serii – 01422PA Termin ważności – 31.10.2023 r. Podmiot odpowiedzialny – STADA Arzneimittel AG, Niemcy

Powodem wycofania leku była wada jakościowa. Część opakowań była rozklejona, co zdaniem Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego mogło odbić się na skuteczności leku.

Silny lek przeciwbólowy wycofany z aptek przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Znamy powód
GIF

Krople Tramal

Krople Tramal charakteryzują się silnym działaniem przeciwbólowym. Lek z grupy opioidów wydawany jest w postaci tabletek, kapsułek, kropel, czopków doodbytniczych i płynu do wstrzykiwania tylko i wyłącznie na receptę. Substancją czynną Tramalu jest tramadol, który wpływa na ośrodkowy układ nerwowy poprzez pobudzanie odpowiednich receptorów, a także wykazuje działanie przeciwkaszlowe. Tramal jest niekiedy porównywany do morfiny. Ma jednak od niej słabsze działanie i jest mniej uzależniający.

Wskazaniem do zastosowaniu leku Tramal jest schorzenie, podczas których występuje ból o średnim bądź dużym nasileniu. Stosując go należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich. Tramalu nie mogą stosować osoby, które: są uczulone na którykolwiek ze składników leku lub inne opioidowe środki o działaniu przeciwbólowym, zmagają się z padaczką lekooporną, ostrym zatruciem środkami nasennymi, zatruciem alkoholowym, zatruciem lekami psychotropowymi, zatruciem lekami przeciwbólowymi, leczą uzależnienie od opioidów lub przyjmują leki inhibitorów MAO.

Źródła: PAP