×

Wychowaj dziecko ze zwierzętami, a nigdy nie będzie miało alergii

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Göteborgu stwierdził, że niemowlęta dorastające ze zwierzętami będą mieć mniej alergii i innych chorób niż dzieci wychowujące się bez zwierząt.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Agencja Fotograficzna AFA PIXX (@afa_pixx)

W swoim artykule opublikowanym w ogólnie dostępnej witrynie PLOS ONE, grupa opisuje badanie ich zbiorów danych, które zawierały informacje na temat zdrowia dzieci i tego, czy żyły one ze zwierzętami jako niemowlęta oraz co z tego wynikało

Powszechnie uważa się, że umożliwienie niemowlętom i dzieciom kontaktu z zarazkami pomaga wzmocnić ich układ odpornościowy, oferując im lepszą ochronę w późniejszym życiu.

W nowym badaniu szwedzki zespół próbował dowiedzieć się więcej o korzyściach związanych z narażeniem na zarazki u niemowląt mieszkających ze zwierzętami domowymi

Badanie zespołu składało się z analizy danych z baz danych zbudowanych wokół dwóch wcześniejszych badań, które dotyczyły śledzenia zdrowia dzieci i które zawierały także informacje na temat zwierząt domowych w ich domach.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez juanita_bone (@juanita_bone8)

Jeden z zestawów danych zawierał informacje dla 1029 dzieci w wieku siedmiu lub ośmiu lat

W tym zbiorze danych naukowcy stwierdzili, że częstość występowania alergii (która w tym badaniu obejmowała astmę, egzemę, katar sienny i alergiczne zapalenie spojówek) wynosiła 49 procent dla dzieci, które nie były wychowywane ze zwierzętami domowymi jako niemowlęta.

Liczba ta spadła do 43 procent w przypadku dzieci, które mieszkały z jednym zwierzakiem w wieku niemowlęcym i 24 procent w przypadku dzieci, które mieszkały z trzema zwierzętami domowymi

Drugi zestaw danych zawierał informacje na temat 249 dzieci. Wykazał, że wskaźnik alergii dla dzieci dorastających bez zwierząt domowych wynosił 48 procent, 35 procent dla dzieci z jednym zwierzakiem i tylko 21 procent dla dzieci, które wychowały się z wieloma zwierzętami domowymi.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Twój koci świat! (@twoj.koci.swiat)

Naukowcy sugerują, że te dwa zestawy danych pokazują, że im więcej niemowląt wychowuje się ze zwierzętami domowymi, tym mniej prawdopodobne jest, że w późniejszym okresie życia rozwiną się u nich alergie

Zauważają również, że posiadanie zwierząt jest tylko jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka alergii, inne czynniki, takie jak życie na farmie i posiadanie większej liczby rodzeństwa również zmniejszyło ryzyko zachorowania na alergie.

A jak Ty się wychowywałeś? Możesz potwierdzić to badanie na sobie, czy wręcz przeciwnie? Jestem ciekawa Twojej opinii!

Może Cię zainteresować