Kategorie Zdrowie

6 powodów, dla których warto wybrać właściwą poduszkę. Zrób to w trosce o swoje zdrowie

Przewracasz się przez całą noc z boku na bok? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, bowiem komfort snu zależy od wielu czynników. Podstawowym kryterium jest dobór odpowiedniego materaca, kołdry czy poduszki. Poduszki, która wbrew pozorom ma znaczny wpływ na Twoje samopoczucie, a także i zdrowie. Pomyślałbyś, że odpowiedzialna za trądzik na twarzy może być poszewka właśnie od poduszki? A jednak… Takich przykładów jest więcej.

wybór poduszki
Wikimedia Commons

Poduszka może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie

#1 Ból pleców

Sposób, w jaki poduszka wspiera głowę, szyję i ramiona, ma także znaczenie dla Twoich pleców. Nieprawidłowa pozycja podczas snu może nasilić ich ból. Wybierz taką poduszkę, która pozwoli Ci zachować i utrzymać właściwie wygięcie w odcinku szyjnym kręgosłupa.

#2 Ból szyi

Jeśli śpisz na boku przez dłuższy czas, podczas gdy odcinek szyjny kręgosłupa odbiega od jego pozostałej części, możesz zacząć odczuwać dyskomfort. Znaczenie w tym przypadku ma jednak nie tylko ułożenie głowy, ale także twardość poduszki – zbyt twarda lub zbyt miękka może powodować ból szyi.

Podczas gdy większość czasu śpisz na boku, powinnaś wybrać twardszą poduszkę, aby zapewnić swojej szyi solidne podparcie. Jeśli śpisz na brzuchu, wybierz miękką poduszkę – w przeciwnym razie poduszka może powodować nadmierne wygięcie w odcinku szyjnym kręgosłupa. To samo tyczy się osób, które zwykły spać na plecach.

Pexels

#3 Ból głowy

Źle dobrana poduszka może rzutować na bóle głowy. Jeśli poduszka nie zapewnia odpowiedniego podparcia, cierpi na tym szyja i głowa.

#4 Reakcja alergiczna

Jeśli masz problemu ze snem, swędzą Cię oczu, odczuwasz bóle głowy lub nieustannie kichasz i czujesz się zmęczona, zwróć uwagę na swoją poduszkę. Pierz regularnie jej poszewkę, żeby uniknąć niepożądanych reakcji alergicznych, za którymi bardzo często stoją roztocza – wiele osób ma na nie alergie.

Wybór poduszki
Flickr

#5 Bezsenność

Bez względu na to, czy zaczęły występować u Ciebie reakcje alergiczne czy doskwiera Ci ból szyi, niewygodna i źle dobrana poduszka może być powodem bezsenności. W konsekwencji Twój organizm nie otrzymuje wystarczająco dużo czasu na regenerację, przez co nie jesteś w ciągu dnia funkcjonować na 100%. Odbija się to na zdolności do koncentracji, a w dłuższej perspektywie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, ryzyko otyłości i podwyższonego ciśnienia krwi.

#6 Problemy ze skórą

Problemy ze skóra mogą pojawić się, kiedy śpisz na boku, a poszewka z poduszki nie była prana od dłuższego czasu. Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest regularne pranie i zmienianie poszewki. Nie mniej jednak istnieją także specjalne poszewki, które zawierają w swoim materiale antybakteryjne jony srebra.

Zwracasz uwagę na poduszkę, na której śpisz? Ma to dla Ciebie znaczenie czy może nie robi Ci to większej różnicy?

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.flickr.com