×

Wybierz rodzaj treningu zgodnie z typem ciała, by schudnąć i umięśnić sylwetkę

Typ sylwetek, ćwiczenia – Nie wszystkie ćwiczenia są przeznaczone do każdego rodzaju sylwetki, by osiągnąć ten sam cel. Wszystko zaczyna się od genetyki!

Twój typ ciała dyktuje rodzaj programu treningowego, którego potrzebujesz. Istnieją 3 różne typy korpusów i ważne jest, by postępować zgodnie z zaleceniami, aby uzyskać przynajmniej niektóre wyniki i nie wyrządzić sobie krzywdy.

Ważne jest posiadanie zdrowego i kształtowego ciała, ale wszystko zależy od właściwego podejścia. Wyznawcy tej teorii radzą, by przeanalizować swoją sylwetkę i dopasować do niej odpowiednie ćwiczenia.

#1 Typ sylwetek, ćwiczenia:Długi i chudy, z trudem budujący mięśnie

Masz budowę maratończyka! Ten typ ciała nazywany jest również ektomorfem. Mają małe ramiona, płaskie piersi. Masa jest trudna do wprowadzenia, mimo godzin spędzonych na siłowni.

Aby stać się bardziej umięśnionym, musisz zminimalizować sesje cardio. Lepiej  skupić się na intensywnych treningach i ćwiczeniach złożonych. Potrzebne są 3 dni treningu siłowego i 2 dni treningu cardio o niskiej intensywności.

Powinieneś zrobić  więcej powtórzeń niż inne typy ciała i mieć dłuższy czas odpoczynku między seriami (3-5 minut).

Ćwiczenia, na których musisz się skoncentrować:

  1. Regularne podnoszenie ciężarów
  2. Brzuszki
  3. Inne skuteczne ćwiczenia ab. Na przykład ćwiczenia stymulujące zarówno mięśnie brzucha, jak i ukośne

Ale nie martw się, nie ma potrzeby chodzić na siłownię 5 dni w tygodniu, ponieważ przyspieszy to metabolizm! Możesz robić 3 treningi tygodniowo z rozgrzewką przez 45 minut lub mniej. I dużo jedz!

#2 Typ sylwetek, ćwiczenia: Okrągły lub gruszkowaty, z tendencją do przechowywania tkanki tłuszczowej

Jeśli masz problemy ze zmianą wagi i przechowywaniem tłuszczu – charakteryzujesz się szeroką talią i dużą strukturą kości, jesteś  endomorfem. Ten typ ciała przechowuje średnio więcej tłuszczu i łatwo się męczy.

Osiągnięcie celów fitness może być trudniejsze niż w przypadku innych typów, ale przy odpowiedniej diecie i treningu możesz to zdecydowanie zrobić!

Po pierwsze, spędzanie godzin na bieżni jest bezużyteczne. Aby pozbyć się tłuszczu, potrzebujesz więcej kondycjonowania opartego na interwałach. Lepiej nie koncentrować się na jednym ćwiczeniu. Musisz wszędzie schudnąć, by zobaczyć wyniki wokół talii.

Musisz wybrać od 3 do 5 ćwiczeń i przejść przez każde z nich bez odpoczynku pomiędzy ćwiczeniami. Trenuj z intensywnością. Sztuki walki mogą być doskonałym uzupełnieniem twojego programu.

Ćwiczenia, na których musisz się skoncentrować:

  1. Warunkowanie oparte na interwałach: sprinty, skoki
  2. Zbuduj swoje ramiona

#3 Typ sylwetek, ćwiczenia: Dobrze zbudowany, o wysokim metabolizmie i względnie chudy

Jeśli masz szerokie ramiona z wąską talią, niską zawartością tkanki tłuszczowej i łatwo jest Ci rozwijać mięśnie, jesteś mezomorfem. Ta struktura ciała jest idealna do kulturystyki.

Aby podsycić treningi, potrzebujesz około 2500 kalorii dziennie, ale przy ograniczonym całkowitym spożyciu tłuszczu.

Jako mezomorf, zalecane są zarówno trening cardio, jak i trening siłowy. Podstawą treningu powinny być ruchy złożone. Używaj różnych rodzajów treningu: krótkie przerwy, długie przerwy, intensywne, o niskiej intensywności.

Potrzebujesz 3 treningów wagowych na tydzień, jeden na klatkę piersiową i ramiona, jeden na plecy i ramiona, a drugi na nogi.

Ćwiczenia, na których musisz się skoncentrować:

  1. Spróbuj treningu skoków z ruchami podnoszenia ciężarów, aby skutecznie budować mięśnie i spalać tłuszcz
  2. Regularne cardio
  3. Regularne podnoszenie ciężarów

Może Cię zainteresować