×

Wybielanie zębów domowymi sposobami. Podpowiadamy, których z nich lepiej unikać

Wiele osób marzy o białych zębach. Jasny uśmiech dodaje nam atrakcyjności, pewności siebie i sprawia, że łatwiej jest nam się uśmiechać. Statystyki pokazują, że około 18% ludzi ukrywa swój uśmiech, ponieważ żółtawej barwy zębów. W sieci można znaleźć pełno sposobów na wybielanie zębów domowymi sposobami. Pytanie tylko, czy faktycznie są skuteczne, a nawet jeśli, to jak to się odbije na kondycji naszych zębów?

Wybielanie zębów domowymi sposobami

#1 Soda oczyszczona

Soda oczyszczona ma mnóstwo ciekawych zastosowań, o których można poczytać w sieci. Świetnie sprawdzi się również jako środek do wybielania zębów. Wszystko, czego potrzebujesz, to szklanka wody i dwóch łyżek sody oczyszczonej. Dobrze wymieszaj te składniki ze sobą i roztwór do płukania ust gotowy. Płucz usta taką mieszanką kilka razy dziennie, a widoczne na zębach przebarwienia już wkrótce znikną. Jest jednak pewien minus, a właściwie minusy. Metoda ta nie ma długotrwałych efektów, a sód dodatkowo negatywnie wpływa na szkliwo.

#2 Sól

Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że wybielanie zębów solą działa – rozwiewa wątpliwości dr Matt Messina z Ohio State University College of Dentistry w rozmowie z CNN

Sól ma ostre krawędzie. Kiedy więc szorujemy zęby solą, ścieramy szkliwo, co przyczynia się raczej do rozwoju próchnicy niż poprawy kondycji zębów. Dla ich dobra lepiej więc trzymać się od wybielania solą z daleka.

#3 Węgiel drzewny

Dla niektórych z pewnością będzie zaskoczeniem, że taka pozycja jak węgiel drzewny znalazła się na tej liście. No cóż, taka metoda również istnieje i są osoby, które z niej korzystają. Co prawda węgiel usunie mechanicznie osad, nie mniej jednak jego kryształki w znacznym stopniu uszkadzają szkliwo działając na nie niczym papier ścierny. Czy chciałbyś potraktować swoje zęby papierem ściernym? No właśnie.

#4 Cytryna

To chyba jeden z najpopularniejszych produktów do wybielania zębów w domu. Wyciśnij jedną cytrynę i dodaj trochę wody, a następnie przepłucz usta przygotowanym roztworem. Możesz także wyszorować zęby skórką z cytryny dla uzyskania lepszego efektu. Należy mieć jednak świadomość, że kwas zawarty w cytrynie jest na tyle agresywne, że może przynieść więcej szkód niż pożytku. Decyzja należy do Ciebie.

I choć białe zęby mogą wyglądać atrakcyjnie, nie zapominajmy, że naszym naturalnym kolorem zębów nie jest śnieżna biel. Jeśli natomiast zależy Ci na ich rozjaśnieniu, warto poprosić o wskazówki i pomoc doświadczonego lekarza stomatologa.

Źródła: zdroweporadniki.pl, zdrowie.radiozet.pl
Fotografie: www.pxfuel.com

Może Cię zainteresować