×

5 niebezpiecznych rzeczy, które dzieją się w Twoim ciele, gdy wstrzymujesz mocz przez dłuższy czas

Myślę, że każdy z nas zna to uczucie, kiedy po długim wstrzymywaniu moczu musimy wręcz skrzyżować nogi, żeby wytrzymać jeszcze chwilkę. Zastanawiałeś się kiedyś, jakie skutki dla organizmu niesie takie zachowanie?

Ludzie potrafią wstrzymywać mocz i nie chodzić do toalety przez 3 do nawet 7 godzin, będąc w pełni świadomym swojej potrzeby. Jakie konsekwencje niesie takie działanie?

Co się dzieje z Twoim ciałem kiedy wstrzymujesz mocz za długo?

1. Rozciągają się ściany pęcherza

Niektórzy myślą, że kiedy będą wstrzymywać mocz przez ekstremalnie długi czas pęcherz pęknie. Nic bardziej błędnego! Kiedy w pęcherzu nagromadzi się potężna ilość moczu, której nie będziesz już w stanie utrzymać, po prostu się posikasz. Tak dzieje się, gdyż ściany pęcherza rozszerzają się wraz z ilością moczu obecnego w nim. Jego rozmiary dostosowują się do potrzeb organizmu.

2. Nagromadzenie szkodliwych substancji

Twój mocz to płyn, który w głównej mierze zawiera produkty przemiany materii szkodliwe dla organizmu lub zupełnie mu zbędne. Innymi słowy, w przypadku wstrzymywania moczu, Twój pęcherz wypełniony jest różnego rodzaju kwasami i ogromną ilością amoniaku, który może być szkodliwy dla ścian pęcherza.

3. Nagromadzenie się bakterii

Nie można zapominać o fakcie, iż podczas sikania nasz organizm pozbywa się masy bakterii, które bytują w przewodach moczowych. Jeśli nie robimy tego przez jakiś czas, gdyż nie mamy dostępu do toalety lub świadomie podejmujemy taką decyzję, bakterie bytują w pęcherzu dłużej niż zwykle, prowadząc do powstawania stanów zapalnych i infekcji dróg moczowych.

4. Kamienie nerkowe i moczowodowe

Kolejnym przykrym efektem pomijania wizyt w toalecie są kamienie nerkowe. Powstają one w nerkach lub drogach moczowych na skutek wytrącania się związków chemicznych obecnych w moczu. Pomimo faktu, iż dieta i czynniki genetyczne również mają wpływ na tę przypadłość, możemy sobie bardzo zaszkodzić unikając regularnych wypróżnień. Powinieneś również wiedzieć, że wydostawanie się kamieni zaczopowanych w moczowodzie wiąże się z ogromnym bólem, porównywalnym do bólów porodowych.

5. Refluks pęcherzowo-moczowy

Odpływ pęcherzowo-moczowy to bardzo poważny problem i może do niego dojść również na skutek wstrzymywania moczu. Gdy mocz znajduje się zbyt długo w pęcherzu moczowym, zamiast zostać wydalony za zewnątrz, zaczyna się cofać do moczowodów i nerek, co może być przyczyną poważnych infekcji.

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które chodzą z pełnym pęcherzem, póki w spokoju nie będą mogli wypróżnić się w swoim domu, to te informacje powinny pomóc Ci zrozumieć, że to nie jest najlepsze rozwiązanie.

Może Cię zainteresować