×

8 największych wrogów zdrowej wątroby. Nie tylko alkohol jest dla niej szkodliwy

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w ludzkim organizmie. Bez niej życie byłoby niemożliwe. To dlatego powinniśmy o nią dbać w sposób szczególny.

Na zdrowie wątroby będzie miało przede wszystkim to, co trafia do naszego żołądka. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wrogami wątroby są produkty, które spożywamy na co dzień. Warto je znać, aby móc całkowicie wyeliminować z diety lub przynajmniej ograniczyć. Pamiętaj, to dla Twojego dobra!

Funkcje wątroby

Zanim przejdziemy do produktów, które szkodą naszej wątrobie, skupmy się chwilę na wątrobie i jej funkcjach, aby uzmysłowić sobie, z jak ważnym narządem mamy do czynienia.

Funkcje wątroby możemy podzielić na cztery główne funkcje:

  1. Detoksykacyjną – neutralizuje toksyny i przekształca amoniak w mocznik, odpowiada za dezaktywację hormonów z zewnątrz organizmu, produkuje żółć odpowiedzialną za przekształcanie tłuszczów
  2. Odpornościową – komórki wątroby mają strukturę siateczkową. Dzięki swojej budowie filtrują antygeny, wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty.
  3. Filtracyjną – odpowiada za przetwarzanie zużytych czerwonych krwinek, a także syntezę mocznika.
  4. Magazynującą – wytwarza energię dla organizmu, poprzez zdolność przekształcania węglowodanów w glukozę i tłuszcze. Wątroba magazynuje również witaminy i pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W razie potrzeby uwalnia te substancje do krwi. Tyczy się to zwłaszcza witaminy A, B12, C i D oraz żelaza i niektórych białek osocza.

10 największych wrogów zdrowej wątroby

#1 Alkohol

Ta pozycja chyba nikogo nie dziwi. Mówi się, że alkohol szkodzi zdrowiu, a zwłaszcza wątrobie i słusznie. Czy wiesz, że wypicie 80 gramów etanolu dziennie, co jest równowartością dwóch piw albo litra wina, zwiększa ryzyko zachorowania na różne choroby wątroby? Oczywiście, lampka wina od czasu do czasu prawdopodobnie jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Nie mniej jednak regularne picie może nieść za sobą bardzo poważne skutki.

#2 Papierosy

Każdy wypalony papieros nie tylko szkodzi naszym płucom, ale także sercu czy właśnie wątrobie. Jak podają statystyki, palenie papierosów odpowiada za aż co 4. przypadek zachorowań na raka wątroby! Szkodliwe są także ich elektroniczne odpowiedniki, które przyczyniają się do rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

#3 Leki

Znaczna część leków jest metabolizowana właśnie w wątrobie, dlatego warto mieć ją pod kontrolą. Szczególnie niebezpieczne są dla niej leki przeciwbólowe (niesteroidowe leki przeciwzapalne), a także antybiotyki.

#4 Fast foody

W skład pysznych fast foodów, których wiele osób nie potrafi sobie odmówić, wchodzą głownie niezdrowe tłuszcze, cukry i sole. Uzależnienie od tłustych dań prowadzi z kolei do nadwagi, która odpowiada za rozwój niektórych chorób wątroby, m.in. niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

#5 Cukier

Regularne spożywanie produktów bogatych w cukier zakłóca procesy regeneracji wątroby. Chcesz, aby Twoja wątroba możliwie jak najszybciej wróciła do zdrowia? Ogranicz słodycze, ciastka i batony, a także produkty bogate w cukry w postaci słodzików.

#6 Sól

Nadmiar soli zaburza gospodarkę wodną organizmu, sprzyja wzrostowi ciśnienia, a także odpowiada za nieprawidłowe kształtowanie się komórek wątroby spowalniając proces ich regeneracji. Dieta bogata w sole będzie zwiększać także prawdopodobieństwo zwłóknienia wątroby.

#7 Mięso

Bardzo możliwe, że nie spodziewałeś się na tej liście mięsa. Nie chodzi jednak, aby całkowicie z niego zrezygnować, ale przynajmniej ograniczyć – nie przekraczać pół kilograma spożytego mięsa na tydzień. Ograniczyć należy przede wszystko wysoko przetwarzane, mięsne potrawy, takie jak kiełbasa czy różnego rodzaju wędliny. Jeśli już decydujesz się na produkty mięsne, stawiaj na mięso chude, tzn. mięso z kurczaka lub indyka. Twoja wątroba podziękuje Ci za takie wybory.

#8 Glutaminian sodu

Glutaminian sodu, E621, ekstrakt drożdżowy, ekstrakt z mięsa rybiego, produkt hydrolizy białek – wiele nazw, a jedno szkodliwe działanie na naszą wątrobę. Spożywanie glutaminianu sodu sprzyja rozwojowi niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować