×

Zmiana czasu nie jest obojętna dla naszego zdrowia. Nie mamy dobrych wieści

Niby to tylko godzina różnica, a jednak ma ona wpływ na nasz organizm. Mowa o zmianie czasu, która czeka nas już za niewiele ponad tydzień. Przypomnijmy, że w nocy z 30 na 31 października 2021 roku przestawimy swoje zegarki o godzinę wstecz. Jak zmiana odbija się na naszym zdrowiu? Wielu z nas zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, co może mieć związek z przestawianiem wskazówek zegarków.

Zmiana czasu

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatnie weekend października. W tym roku zmiana czasu przypada więc na noc z 30 na 31 października. Wskazówki zegarów przesuwamy wówczas z godziny 3 na 2, dzięki czemu śpimy o godzinę dłużej. Być może zastanawiasz się, co celu zmiana czasu, która ma miejsce dwa razy do roku – w marcu, kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni (godzina w przód) i właśnie w październiku, kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy (godzina w tył).

Zmiana czasu powstała z myślą o lepszym wykorzystaniu światła dziennego, którego zimną jest znacznie mniej. Z biegiem lat zabieg ten stracił jednak na znaczeniu, ponieważ powszechnie dostępne stało się sztuczne naświetlenie. Takie działanie już dawno przestało więc być sensowne. Mimo to niewiele krajów postanowiło odejść od tej przestarzałej tradycji, choć coraz więcej mówi się o tym, że tak się stanie.

Dwukrotne zmienianie wskazówek zegarów w ciągu roku nie jest obojętne dla naszego zdrowia

Zmiana czasu to nie tylko przestarzała tradycja, ale również wpływ na ludzkie zdrowie. Niestety, na próżno szukać tutaj pozytywów oprócz tego, że podczas zmiany czasu z letniego na zimowy możemy pospać o godzinę dłużej.

Tak więc zmiana czasu:

#1 Ma wpływ na serce i zwiększa ryzyko zawału

Zdecydowanie gorsza jest w tym przypadku zmiana czasu z zimowego na letni, kiedy trafimy dodatkową godzinę snu. Szwedcy naukowcy z Instytutu Karolinska na łamach „New England Journal of Medicine” dowiedli, że w pierwszym tygodniu od przestawienia wskazówek zegara odnotowuje się o około 5% więcej liczby przypadków zawałów mięśnia sercowego.

#2 Zwiększa ryzyko udaru mózgu i bólu głowy

Tym razem powołamy się na badanie naukowców z Finlandii na grupie ponad 3 tys. osób. Wykazano, że w pierwszym tygodniu po zmianie czasu z zimowego na letni następuje około 8% wzrost przypadków udaru, a u osób starszych ryzyko to wzrasta nawet o 20%. Zauważono również, że zmiana czasu może sprawić, że niektóre osoby przez pierwsze dni w wyniku dłuższej lub krótszego snu mogą odczuwać ból głowy.

#3 Ma wpływ na długość snu

Chodzi o zaburzenia snu, zwłaszcza w przypadku osób po 50. roku życia, u których wraz z wiekiem spada poziom melatoniny. To właśnie melatonina ma związek z utrzymywaniem prawidłowego rytmu okołodobowego.

#4 Rozregulowuje zegar biologiczny

W 2017 roku podczas Europejskiego Kongresu Neurologów zespół naukowcy ogłosił, że współcześni ludzie śpią średnio o około 1,5 godziny krócej niż nasi dziadkowie. Dostosowanie pracy mózgu do nowego rytmu domowego przeciętnie zajmuje około 2-3 dni. Dopiero po tym czasie zegar biologiczny zaczyna funkcjonować tak jak wcześniej.

#5 Statystycznie przekłada się na większą ilość wypadków

Zmiana czasu może i wiele wskazuje na to, że ma negatywny wpływ na czujność kierowców. Szacuje się, że tylko z powodu zmiany czasu co roku na drogach ginie 28 osób.

#6 Sprzyja depresji sezonowej

Badania duńskich naukowców na grupie ponad 185 tys. pacjentów opublikowane na łamach „British Medical Journal” donoszą, że tuż po zmianie czasu z letniego na zimowy, następuje wzrost przypadków osób, które skarżą się na odczuwanie depresji sezonowej. Wzrost szacowany jest na poziomie 8-11%.

#7 Zwiększa poziom stresu

Wiąże się to z rozregulowanym zegarem biologicznym. W wyniku zmiany czasu zwiększa się poziom kortyzolu w organizmie, czyli hormonu stresu. Zmiany hormonalne mogą utrzymywać się przez pierwsze dni, przez co odczuwamy zwiększone napięcie emocjonalne i łatwiej wyprowadzić nas z równowagi.

#8 Może wzmagać apetyt na słodycze

Tyczy się to zwłaszcza zmiany czasu z letniego na zimowy. Jesienią dni stają się krótsze, w wyniku czego zwiększa się poziom melatoniny w organizmie. Za jej sprawą stajemy się senni. Chcąc uzupełnić poziom energii, organizm zaczyna domagać się kalorycznych przekąsek. Niestety, wybór często pada na słodycze.

Jesteś zwolennikiem zmiany czasu czy wręcz przeciwnie?

Źródła: zdrowie.wprost.pl
Fotografie: www.piqsels.com

Może Cię zainteresować