×

7 zmian, które mogą zajść w Twoim organizmie zimą. Jesteś gotowy na ujemne temperatury?

Coraz częściej ujemne temperatury przyczyniają się do tego, że wiele osób woli zostać w swoich domach niż wyjść na świeże powietrze, przez co stajemy się m.in. bardziej podatni na różnego rodzaju wirusy i infekcje. Mało kto wie jednak, że zimno wpływa na nasz organizm także na wiele innych sposobów. Czas najwyższy przyjrzeć się im z bliska.

Jak ludzki organizm reaguje na sezonowy spadek temperatury?

#1 Możliwy ból zębów

Jeśli Twoje zęby są wrażliwe na zimno, możesz zacząć odczuwać ostry, przeszywający ból. Stomatolodzy zalecają takim osobom oddychanie przez nos podczas przebywania na świeżym powietrzu. Pomoce może być także noszenie szalika, który będzie chronić zęby przed lodowatym powietrzem.

#2 Język rwie się do pracy

Niskie temperatury sprzyjają wysychaniu ust. Niektórzy w celu nawilżenia odruchowo zaczynają je oblizywać. Choć prawdopodobnie przyniesie to chwilową ulgę, na dłuższą metę może prowadzić do spierzchnięcia ust – kto tak robi, ten wie o czym mowa. Ślina zawiera wiele enzymów, które są zbyt drażliwe dla delikatnych ust, przez co może powodować dyskomfort. Co więcej, usta finalnie pozostaną bardziej suche niż wcześniej!

#3 Możliwy wzrost poziomu cukru we krwi

Niska temperatura „zachęca” organizm do uwalniania hormonu stresu, który zwiększa poziom cukru we krwi. Jak to rozumieć i co to może oznaczać? Dla wielu osób wraz ze spadkiem temperatury wzrasta poziom cukru we krwi czemu nie sprzyja brak ruchu, którego tak często odmawiamy sobie w tych najchłodniejszych miesiącach. To dlatego lekarze bardzo często zalecają aktywność fizyczną zwłaszcza zimą, aby utrzymać poziom cukru we krwi pod kontrolą.

#4 Więcej zmarszczek

Co prawda nie możemy w pełni winić zimy za posiadanie dodatkowych zmarszczek, nie mniej jednak musimy pamiętać, że nasza skóra jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia właśnie zimą. Dzieje się tak, ponieważ zimą wilgotność powietrza spada, przez co skóra zaczyna wysychać – nie jest w stanie zatrzymać wystarczającej ilości wody i finalnie jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek.

#5 Utrata masy ciała

Choć wiele osób przybiera zimną na masie, paradoksalnie szybciej i łatwiej spalamy kalorie, kiedy jest zimno. W momencie gdy ciało przystosowuje się do niskich temperatur, zaczyna wytwarzać ciepło, a tym samym spalać dodatkową energię.

#6 Gorszy wzrok

Czy wiesz, że ludzki wzrok może być bardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych zimą niż latem? Jak to wytłumaczyć? Kiedy na zewnątrz jest zimno, zwykle zapominamy o założeniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Tymczasem słońce odbijające się od śniegu może poważnie uszkodzić nasze oczy. Ponadto oczy są bardzo wrażliwe na suche powietrze i wiatr, co może prowadzić do bolesnego przesuszenia oczu. To dlatego lekarze tak często zalecają stosowanie kropel do oczu zimą, zwłaszcza gdy spędzamy sporo czasu na zewnątrz.

#7 Odwodnienie

W miesiącach zimowych rzadko odczuwamy pragnienie, dlatego często zapominamy o wypiciu wystarczającej ilości wody. Mniej się pocimy, a więc mniej pijemy, mylnie myśląc, że nasz organizm jest odpowiednio nawodniony. Pamiętaj, że mniejsze pragnienie wcale nie oznacza, że organizm potrzebuje mniej wody.

Źródła: brightside.me
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować