×

Pochwaliły się efektami działania witaminy C na skórę. Dziś już wiedzą, że było warto

Wiele mówi się o cudownych właściwościach witaminy C (kwasu askorbinowego).  To związek, którego właściwości są wykorzystywane nie tylko w medycynie, ale również i przede wszystkim w kosmetyce, choć od lat jest znana przede wszystkim z tego, że wspomaga odporność organizmu. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że witamina C może mieć bardzo pozytywny wpływ na kondycję skóry począwszy od radzenia sobie z trądzikiem, a na różnego rodzaju przebarwieniach kończąc. Więcej na ten temat poniżej.

Reklama

Wpływ witaminy C na skórę

#1 Regeneruje komórki

Choć witamina C kojarzy się z kwaśną, a więc potencjalnie żrącą substancją, nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że odgrywa istotną rolę w procesie regeneracji uszkodzonych komórek i ma pozytywny wpływ na cerę wrażliwą (należy jednak pamiętać, aby dobierać preparaty, w których stężenie witaminy C nie będzie przekraczać progu 10% stężenia).

#2 Pomaga w walce z trądzikiem

Istnieje wiele badań, które dowodzą, że witamina C zapobiega powstawaniu stanów zapalnych i łagodzi zaczerwienienia. Świetnie sprawdzi się w walce z trądzikiem – substancja aplikowana na skórę sprawia, że zahamowany zostaje proces utleniania się sebum, które stanowi jedną z głównych przyczyn występowania dolegliwości. Warto również zaznaczyć, że witamina C przyspiesza gojenie się trądzikowych krostek.

Reklama

#3 Spowalnia proces starzenia

Witamina C po bezpośrednim zastosowaniu na skórę wspomaga proces produkcji kolagenu i elastyny. Nie można tutaj nie wspomnieć o działaniu kolagenu, który jest głównym czynnikiem odpowiadającym za jędrność skóry. Wniosek nasuwa się sam. Im szybciej zaczniesz korzystać z serum z witaminą C do codziennej pielęgnacji skóry, tym lepsze rezultaty uzyskasz w dłuższej perspektywie czasu.

#4 Zwalcza przebarwienia

Witamina C znana jest z ograniczania produkcji melaniny, która przyczynia się do powstawania różnego rodzaju przebarwień na skórze. Regularne stosowanie może pomóc pozbyć się także potocznie zwanych worków pod oczami, które wizualnie nas postarzają.

Reklama

#5 Nawilża

Twoja skóra robi się sucha w ciągu dnia? Badania pokazują , że fosforan magnezu askorbylu, pochodna witaminy C, ogrywa istotną rolę w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia w skórze. Ponadto należy zawsze pamiętać o piciu wystarczającej ilości wody każdego dnia, aby skóra wyglądała pięknie!

#6 Zmniejsza negatywny wpływ promieniowania UV

Witamina C pomaga skórze radzić sobie z wpływem Słońca, poprzez zmniejszenie negatywnego wpływu promieniowania UV. Witamina C sprawdzi się również w przypadku, kiedy spędziliśmy zbyt dużo czasu na Słońcu, a efekty opalania przerosły nasze oczekiwania. Hamuje ona bowiem produkcję melaniny, a także wyrównuje przebarwienia.

Co warto wiedzieć?

  • witamina C jest najbardziej skuteczna dla skóry w postaci kwasu askorbinowego, kwasu L-askorbinowego, askorbinianu tetra heksadecylu, fosforanu magnezowo askorbylowego i askorbinianu metylosilanolu
  • choć rzadko występuje uczulenie na witaminę C, zaleca się, aby najpierw przetestować ją poprzez nałożenie jej na na niewielką część ciała i obserwowanie przez kolejne 24 godziny
  • zastosuj dowolny rodzaj serum do skóry przed zastosowaniem kremu nawilżającego
  • chcąc uzyskać jak najlepsze efekty, zadbaj o to, aby Twoja dieta była obfita w witaminę C

Witamina C – gdzie jest jej najwięcej?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, które produkty spożywcze mają najwięcej witaminy C? Odpowiadamy!

Reklama
  • dzika róża – 250-800 mg/100 g
  • czarna porzeczka – 150-300 mg/100 g
  • papryka – 125-200 mg/100 g
  • brukselka – 65-145mg/100 g
  • brokuły – 65-100mg/100 g

Przekonałaś się już o wpływie witaminy C na kondycję Twojej skóry?

Reklama
Źródła: brightside.me
Fotografie: www.reddit.com

Może Cię zainteresować

Reklama