×

Badacze sprawdzili jakość spermy u zaszczepionych przeciwko COVID-19. Znamy wyniki badania

Wokół szczepionek przeciwko COVID-19 powstało pełno teorii spiskowych. Podczas gdy niektóre z nich wydają się być całkowicie oderwane od rzeczywistości, są też takie, które dają do myślenia, mogą wzbudzać niepokój, a przede wszystkim wpłynąć na naszą decyzję dotyczącą przyjęcia preparatu. Jedna z nich głosi, że podanie preparatu może wpływać na jakość nasienia u mężczyzn, a nawet prowadzić do ich bezpłodności. Amerykańscy naukowcy postanowili to sprawdzić. Czy faktycznie mamy się czego obawiać?

Wpływ szczepionek na męskie nasienie zbadali naukowcy Uniwersytetu w Miami

Naukowcy z Uniwersytetu w Miami zbadali wpływ szczepionek na jakość męskiego nasienia. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma medycznego Journal of the Americaj Medical Association (JAMA).

W badaniu wzięło udział 45 mężczyzn w wieku od 25 do 31 lat. Na początku zbadano spermę panów pod kątem ilości, gęstości oraz ruchliwości i ilości plemników. Następnie każdy z badanych otrzymał szczepionkę firmę Pfizer lub Moderna w dwóch dawkach. 70 dni po otrzymaniu drugiej dawki powtórzono badania. Taki czas został uznany za stosowny i da odpowiedź na pytanie, czy szczepionki przeciwko COVID-19 faktycznie maja wpływ na jakość nasienia.

Wyniki badania

Wyniki badania okazały się być takie, jak pierwotnie zakładano. Teoria spiskowa okazała się być tylko teorią spiskową, która nie ma potwierdzenia w faktach.

Nie stwierdziliśmy żadnych zmian w parametrach nasienia u młodych, zdrowych mężczyzn, których badaliśmy i którzy otrzymali obie dawki szczepionki mRNA – powiedział dr Ranjith Ramasamy z Uniwersytetu w Miami, jeden z autorów badania

Paradoksalnie okazuje się, że na płodność może wpływać nie tyle szczepienie, co samo zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Potwierdzają to przeprowadzone przez niemieckich naukowców badania. Badacze u mężczyzn zakażonych COVID-19 zauważyli wzrost stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego w plemnikach. Jak to wytłumaczyć? Prof. Allan Pacey z czasopisma „Human Fertility” zauważa, że atakowane przez wirusa receptory ACE2, które znajdują się w płucach, występują również w jądrach, przez co i one mogą zostać zaatakowane. Ustalenia te wciąż wymagają jednak dalszych badań, dlatego do wszelkich tego typu ustaleń wciąż należy podchodzić z dystansem.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: CNN

Może Cię zainteresować