Kategorie CiążaZdrowie

Badania pokazują, że stres w życiu kobiety może mieć wpływ na płeć przyszłego dziecka

Szanse na zajście w ciążę na dzień przed owulacją wynoszą 31% i 33% w dniu owulacji. Jest jednak jeszcze jeden pewien istotny czynnik który może wpływać na ciąże, a właściwie na prawdopodobieństwo posiadania chłopca lub dziewczynki. Zdaniem badaczy wpływ na płeć przyszłego dziecka może mieć stres.

Szansa na zajście w ciążę

Naukowcy oszacowali, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dniu owulacji wynosi 33%, dzień przed owulacją 31%, dwa dni przed 27%, trzy dni przed 14%, cztery dni przed 16%, a pięć dni przed 10%. Ci sami badacze zauważają, że istnieje 12% szans na poczęcie dziecka w 7 dniu przed owulacją i dzień po owulacji. Nie mniej jednak szanse na zajście w ciążę przed lub po owulacji zależą jeszcze od kilku innych czynników, takich jak wiek, częstotliwość współżycia i cyklu miesiączkowego.

Badania pokazują, że stres w życiu kobiety może mieć wpływ na płeć przyszłego dziecka
Flickr

Stres w życiu kobiety może mieć wpływ na płeć przyszłego dziecka

Statystycznie na świecie rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek. Szacuje się, że na 100 dziewczynek przypada 105 chłopców. Tymczasem badacze zauważyli, że tylko 1/3 kobiet, które doświadczyły stresu, co często przekładało się na podwyższony poziom hormonów, poziom cukru we krwi, zmiany masy ciała czy stanów zapalnych, urodziły chłopców. Choć badacze nie uważają tego za wskaźnik, który w 100% wpływ na płeć dziecka, twierdzą, ze jest to jeden z możliwych powodów, który można uwzględnić podczas planowania ciąży.

Pregnant Icons - Download Free Vector Icons | Noun Project

Jak to wytłumaczyć?

Stres fizyczny i emocjonalny może zmniejszyć szanse kobiety na posiadanie chłopca, ponieważ mężczyźni są bardziej podatni na niekorzystne warunki prenatalne. W przeszłości przeprowadzono już szereg badań, które wskazują, że płody płci męskiej mają mniejsze szanse na „przeżycie w niekorzystnych warunkach”. Po wnikliwej obserwacji zauważono, że urodzenie urodzenie chłopców ma miejsce w przypadku 56% zdrowych kobiet, 40% w przypadku kobiet cierpiących na stres natury psychicznej i zaledwie 31% w przypadku kobiet, które zmagają się ze stresem na tle fizycznym.

Brightside

Wsparcie społeczne

Im więcej pomocy i wsparcia od najbliższych otrzyma przyszła matka, tym większe szanse na urodzenie chłopca. Badacze zauważyli, że na obniżenie poziomu stresu u kobiety mają trzy czynniki: posiadanie bliskich do rozmowy, posiadanie bliskich do wspólnego spędzania czasu i posiadanie bliskich, którzy służą nam swoją pomocą.

Zadbaj o te wszystkie aspekty, a skorzysta na tym nie tylko Twoje zdrowie, ale także wzrośnie szansa na urodzenie chłopca.

Źródła: brightside.me, www.medicalnewstoday.com
Fotografie: pixabay.com