Kategorie Zdrowie

Badanie: Posiadanie psa niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych

Ci, którzy mają psy, z pewnością potwierdzą, że czworonogi czynią ich życie lepszym, piękniejszym i zdecydowanie bardziej radosnym. Jest to dla nich zwykle tak oczywiste, że nie potrzebują do tego żadnego potwierdzenia w postaci badań naukowych :). Nie mniej jednak przeprowadzone w ostatnim czasie badania potwierdziły, że właściciele psów mają korzystny wpływ na zdrowie właścicieli.

Instagram

Badanie

Jeśli wciąż rozważasz, czy zdecydować się na psa czy nie, warto rozważyć możliwe korzyści zdrowotne, jakie może przynieść Tobie i Twojej najbliższej rodzinie posiadanie czworonoga.

W badaniu zatytułowanym „The Kardiovize Brno 2030” przebadano populację z Europy Środkowej. Naukowcy wzięli pod lupę 1769 osób w wieku 25-64 lata, z czego 44,3% osób stanowili mężczyźni, którzy nie mieli problemów zdrowotnych związanych z sercem. Po kilku latach naukowcy porównali wyniki zdrowotne osób, które miały w domu psa (24,3%) z osobami, które czworonogów nie miały lub miały inne zwierzęta. Brane były pod uwagę takie czynniki jak: kondycja układu krążenia, BMI, dieta, poziom aktywności fizycznej, ciśnienie krwi czy poziom cholesterolu.

Instagram

Wyniki badań

Wyniki badania dają do myślenia. Okazało się, że osoby, które posiadały psa, paliła mniej, była bardziej aktywna fizycznie, miała idealny wręcz poziom glukozy we krwi i „dobrego” cholesterolu w przeciwieństwie do wielu pozostałych uczestnikami badania, którzy nie mieli w domu psów. Wszystko to przekłada się na lepsze zdrowie układu sercowo-naczyniowego i mniejsze ryzyko chorób serca.

Jak to wytłumaczyć? Naukowcy mają co do tego własną teorię. Tłumaczą, że korzyści zdrowotne wynikają z faktu, że właściciele czworonogów są bardziej aktywni niż ludzie, którzy mają inne zwierzęta lub nie mają ich wcale. Prosty przykład: jeśli masz psa musisz z nim wyjść na spacer, dzięki czemu już jesteś bardziej aktywny niż wiele innych osób. Wcześniejsze badania wykazały z kolei, że właściciele czworonogów, którzy regularnie spacerują ze swoimi zwierzakami, o 34% częściej statystycznie osiągają wymóg niezbędnej aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Masz psa? Jeśli tak, to czy dostrzegasz, że ma on pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie?

Instagram
Źródła: brightside.me
Fotografie: www.instagram.com