×

Toksyczna praca diametralnie zwiększa ryzyko depresji. Wyniki badań zasługują na uwagę

Praca wypełnia znaczną część naszego codziennego życia. Nie powinno więc być dla Ciebie zaskoczeniem, że ma i będzie ona miała wpływ na Twoje zdrowie psychiczne, co potwierdzają badania. Badacze wykazali, że wykonywanie toksycznej pracy diametralnie zwiększa ryzyko zachorowania na depresję. Przyjrzyjmy się bliżej wnioskom naukowców.

Badanie

Badania, które były prowadzone przez rok w Australii, zostały opublikowane w „British Medical Journal Open”. Fakt, że tego typu badania zostały przeprowadzone właśnie w Australii, wydaje się nie być przypadkowy. Statystyki pod względem zachorowalności na depresję w Australii wydają się być bardzo niepokojące. Tylko w 2019 roku wystawiono tam 36 mln recept na leki przeciwdepresyjne. To prawie tak, jakby każdy Polak raz w roku kupił lek na depresję. Wiele osób wskazuje, że głównym źródłem problemów są toksyczne relacje w pracy, a badania zdają się to potwierdzać.

Badacze w swoich dochodzeniach skupili się klimacie bezpieczeństwa psychospołecznego („psychosocial safety climate”), który jest tworzony przez pracodawców w miejscach pracy. Odzwierciedla on stan równowagi pomiędzy produktywnością a zdrowiem psychicznym pracowników, czyli czynników, które są od siebie ściśle zależne. Zauważono, że brak poczucia bezpieczeństwa psychospołecznego w miejscu pracy zwiastuje niemałe kłopoty.

Badani pracujący w firmach lub instytucjach, gdzie nie troszczono się o odpowiednią równowagę (zaniedbywano komfort psychiczny pracowników), byli aż trzy raz bardziej narażeni na depresję niż osoby, które nie odczuwały dyskomfortu natury psychicznej.

Dowody wskazują na to, że firmy, które nie nagradzają i nie chwalą pracowników za ciężką pracę, nakładają na nich nierozsądnie wysokie wymagania, nie pozostawiają im autonomii, narażają ich na dużo większe ryzyko depresji – zauważa dr Amy Zadow z Uniwersytetu Południowej Australii

Zdrowie psychiczne pracowników to dla firmy zysk

Niestety, nie każdy pracodawca zdaje sobie z tego sprawę. Prawda jest taka, że w momencie gdy pracownicy przestają się angażować, spada produktywność, a w konsekwencji zyski dla firmy.

Ma to daleko idące konsekwencje praktyczne. Wysoki poziom wypalenia zawodowego jest niezwykle kosztowny dla firm i instytucji. Jasne jest też, że potrzeba organizacyjnych zmian na wysokim szczeblu, żeby problem rozwiązać – zaznacza prof. Dollard.

Źródła: bmjopen.bmj.com, www.tandfonline.com
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować