Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Najnowsze badania podają, że pogoda ma niewielki wpływ na rozprzestrzenianie się COVID-19

Wiele mówiło się o tym, że niskie, a zwłaszcza ujemne temperatury przyczynią się do wygaszenia wirusa SARS-CoV-2. Potwierdzać to miały w dużej mierze badania oparte na badaniach przeprowadzonych w warunkach laboratoryjnych na pokrewnych wirusach. Niestety, dziś wszystko wskazuje na to, że informacja, która dawała nadzieję na przerwanie, a co najmniej znaczne ograniczenie transmisji wirusa SARS-CoV2 prysła niczym bańka mydlana…

COVID-19 nie przestaje zaskakiwać. Najnowsze badania podają bowiem, że pogoda nie ma wpływu na rozprzestrzenianie się wirusa.

Wikimedia Commons 

Pogoda a COVID-19

Koronawirus SARS-CoV-2 wciąż jest dla świata nauki jedną wielką zagadką, która stawia przed nami wszystkimi mnóstwo pytań. Na początku pandemii wierzono, że upalne, wysokie temperatury ograniczą rozprzestrzenianie się wirusa. Wirusa, który nie poradzi sobie w takich warunkach, w związku z czym nie przetrwa, żeby zainfekować nowego żywiciela. Niestety była też druga strona medalu. Lato sprzyjało wyjazdom, spotkaniom, a przede wszystkim rozluźnieniu reżimu sanitarnego, w związku z czym COVID-19 poradził sobie nawet w takich warunkach. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że świat wciąż toczy zażartą walkę z pandemią koronawirusa.

Pixabay

Badanie

Naukowcy z Teksasu przeprowadzili badania, które miało dać odpowiedź na pytanie, jaka jest rola pogody w szerzeniu się zakażeń COVID-19? Jego wyniki opublikowano na łamach „International Journal of Environmental Research and Public Health”.

Badacze na potrzeby badania zdefiniowali pogodę jako „równoważną temperaturę powietrza”, która stanowiła wartość łączącą temperaturę i wilgotność. Następnie naukowcy prześledzili, jak wspomniana wartość kształtowała się w okresie od marca do lipca 2020 roku w poszczególnych krajach, stanach, a także dla całego świata i zestawili ją z zakażeniami i zachowaniami ludzi wykorzystując do tego dane z telefonów komórkowych do badania nawyków związanych z podróżowaniem.

Najnowsze badania podają, że pogoda ma niewielki wpływ na rozprzestrzenianie się COVID-19
Pixinio

Wnioski

Odpowiedź na nurtujące wszystkich pytanie nie napawa optymizmem. Zdaniem naukowców bez względu na to, jaka temperatura panuje na zewnątrz, nie ma to wpływu na kondycję wirusa, a tym samym szerzenie się zakażeń. Znacznie pogody w przypadku szerzenia się zakażeń wirusa SARS-CoV-2 oceniono na mniej niż 3 procent. Wirusa, którego przenoszenie się z jednej osoby na drugą zależy praktycznie całkowicie od ludzkich działań i zachowań.

Wpływ pogody jest niewielki. Dużo większe znacznie mają inne czynniki, np. nasza mobilność. Pod względem znaczenia dla rozprzestrzeniania się pandemii pogoda jest na jednym z ostatnich miejsc – tłumaczy prof. Dev Niyogi, który kierował badaniami

Najnowsze badania podają, że pogoda ma niewielki wpływ na rozprzestrzenianie się COVID-19
Pxhere

Główne czynniki odpowiedzialne za szerzenie się wirusa

Za główne czynniki szerzenia się wirusa uznano podróże (34%), spędzanie czasu poza domem (26%), populację (23%) i gęstość zaludnienia (13%).

Nie powinniśmy myśleć problemie COVID-19 jako o czymś napędzanym pogodą czy klimatem. Przede wszystkim trzeba zachować osobiste środki ostrożności i być świadomym prawdziwych czynników sprzyjających zakażeniom – twierdzą autorzy badania

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: pxhere.com, pxhere.com