Kategorie Aktywność fizyczna / fitnessĆwiczeniaZdrowie

6 zmian, które zajdą w Twoim organizmie, jeśli zaczniesz pływać na basenie 3 razy w tygodniu

Pływanie jest swego rodzaju przepustką do posiadania zdrowego ciała i ducha i to bez względu na wiek. Uściślając pływanie zapewnia nie tylko doskonały trening całego ciała, ale także pomaga tym, którzy zmagają się z depresją czy mają gorszy dzień. To jednak nie jedyne profity, jakie przynosi tego rodzaju aktywność fizyczna.

Wpływ regularnego pływania na codzienne życie

#1 Większa wydajność płuc

Regularne pływanie ma bardzo korzystny wpływ dla kondycji naszych płuc. Istnieje badanie, który mówi, że pływanie ma pod tym względem wyraźną przewagę nad coraz popularniejszą w ostatnim czasie jogą. Wynika to z faktu, że pływanie jest w stanie zwiększyć elastyczność płuc i klatki piersiowej.

wpływ pływania na zdrowie
Flickr

#2 Wzmocnienie stawów

Podczas pływania odciążamy prawie 90% całkowitej masy ciała. Jest to więc idealny rodzaj aktywności fizycznej dla osób z bólem stawów wywołanym chociażby zapaleniem stawów. Regularne pływanie może pomóc zmniejszyć ryzyko pogorszenia stanu zapalnego poprzez wzmocnienie struktur otaczających dany staw.

#3 Wzmocnienie pleców

Jeśli jesteś osobą zmagającą się z przewlekłym bólem pleców, jak chociażby rwa kulszowa, pływanie może służyć jako środek przeciwbólowy, ponieważ, jak już wcześniej zostało wspomniane, znacznie odciąża nasze ciało. Ponadto pływanie z powodzeniem wzmacnia mięśnie pleców, a także mięśnie stabilizujące kręgosłup.

wpływ pływania na zdrowie
hippopx

#4 Spalanie kalorii

Pływanie 3 razy w tygodniu to świetny sposób na spalenie dodatkowych kalorii przy jednoczesnym wzmocnieniu mięśni. Żeby nieco bardziej to zobrazować, 30-minutowe pływanie pozwala spalić nawet 500 kalorii, co daje blisko dwukrotnie lepszy wynik niż podczas chodzenia.

#5 Opóźnienie procesów starzenia

Istnieje badanie, które wykazało, że pływanie 3 do 5 razy w tygodniu opóźnia proces starzenia nie o lata, a o dekady. Badacze tłumaczą, że jest to spowodowane wzrostem siły mięśni osób regularnie pływających, co z kolei odgrywa kluczową rolę w procesie starzenia się.

wpływ pływania na zdrowie
Pikrepo

#6 Lepszy sen

Pływanie wpływa bardzo pozytywnie na umysł i sen – pływanie jest uznawane za jedno z najlepszych „lekarstw” na bezsenność. Jeśli więc masz problemy ze snem, wybierz się na basen.

A teraz odpowiedz sobie, kiedy ostatni raz byłeś na basenie?

Źródła: brightside.me