Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianie

8 sygnałów, które mogą oznaczać, że powinnaś przestać pić mleko. Nie lekceważ ich

Nabiał może być głównym powodem niektórych problemów zdrowotnych począwszy od zmęczenia, a na częstych złamaniach kończąc. Większości z nas jednak nigdy nie przyszłoby do głowy, że za takim stanem rzeczy może stać zwykłe z pozoru mleko.

Poniższe objawy nie są Ci obce? Jeśli tak jest, możliwe, że stoi za tym spożywany przez Ciebie nabiał

#1 Przez większość czasu czujesz się przemęczony

Mleko zawiera cząsteczki opiatów, które sprawiają, że czujesz się senny. Z naukowego punktu widzenia nie oznacza to jednak, że po wypiciu kilku szklanek mleka będziesz spać lepiej. Opiaty są ciężko strawne. W konsekwencji organizm potrzebuje energii do rozłożenia otrzymanych z soku mlecznego alkaloidów, co zaburza cykl snu. Chcesz lepiej spać? Zastąp mleko owocami lub warzywami bogatymi w tryptofan. Zaliczyć możemy do nich brokuły, słodkie ziemniaki, banany czy jabłka.

Rihanna / Twitter   Rihanna / Twitter

#2 Odczuwasz bóle, których przyczyny nie jesteś w stanie stwierdzić

Spożywanie mleka może powodować stany zapalne, co z kolei może przekładać się na bóle mięśni lub stawów. Jeśli ćwiczyć i masz trudności z regeneracją po treningu, spróbuj po prostu zmniejszyć lub całkiem zaprzestać spożywania mleka.

#3 Masz trądzik

Istnieją badania, które dowodzą, że odtłuszczone mleko zwiększa nasilenie objawów trądziku wśród nastolatków i młodych dorosłych. Niektórzy twierdzą, że winny temu jest nabiał. Mleko o niskiej zawartości tłuszczu wpływa na hormony takie jak insulina i hormon produkowany w wątrobie, czyli IGF-1, co może mieć negatywny wpływ na kondycje skóry.

Instagram

#4 Masz alergię lub inne choroby skóry

Ze względu na takie objawy, jak zaparcia, biegunka czy kolka, alergię na mleko można pomylić z nietolerancją laktozy. Szacuje się, że około 5% dzieci ma alergię na mleko, która może rozwinąć się wraz z wiekiem – podobnie jest w przypadku schorzenia, jakim jest egzema. Spróbuj wyeliminować nabiał ze swojej diety i sprawdź, czy stan Twojego zdrowia ulegnie poprawie.

#5 Masz wysoki poziom cholesterolu

100 g zwykłego, krowiego mleka zawiera około 10 g cholesterolu. Spożywanie dużych ilości mleka jest więc niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

#6 Masz problemy z trawieniem

Liczne badania pokazują, że około 65-70% światowej populacji cierpi na nietolerancję laktozy. I choć mleko ludzkie zawiera względnie więcej laktozy, mleko krowie jest dla nas trudniejsze do strawienia. Objawy, takie jak wzdęcia, nudności czy biegunka po spożyciu mleka mogą sugerować, że mleko nie jest dla Ciebie.

Brightside

#7 Twoje kości łatwo ulegają złamaniu

Prawdopodobnie słyszałeś powiedzenie, które mówi, żeby pić mleko, bo będzie się miało wtedy mocne i twarde kości. Ile w tym prawdy? Wapń ma podstawowe znaczenie dla rozwoju kości i ich zdrowia, szczególnie w okresie dzieciństwa. Prawda jest jednak taka, ze wszystkie produkty mleczne są kwaśne, co zmniejsza wchłanianie wapnia. Istnieje badanie, które dowodzi, ze kobiety, które piją 3 lub więcej szklanek mleka dziennie, są bardziej narażone na złamania.

#8 Twoje ciało jest odporne na działanie leków, przez co chorujesz dłużej

Antybiotyki podawane krowom mogą bezpośrednio wpływać na Twoje zdrowie, o ile pijesz mleko. Krótko mówiąc z jednej strony wspomniany lek jest niezbędny dla zdrowia zwierząt, a z drugiej powoduje rozwój bakterii opornych na środki przeciwdrobnoustrojowe. Podczas gdy probiotyki są naszymi kompanami, te bakterie wręcz przeciwnie.

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.pexels.com