×

Badania rzucają cień na częste noszenie maseczek przez dzieci. Chodzi o poziom dwutlenku węgla

Po ponad 1,5 roku od pierwszego, oficjalnie potwierdzonego przypadku zakażenia COVID-19, wciąż obywatele wielu państw nie rozstają się z maseczkami. Cel ich noszenia jest jeden: zminimalizowanie ryzyka zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 i ograniczenie transmisji wirusa do minimum. Nasuwa się jednak pytanie, które prawdopodobnie nieraz sobie zadałeś: czy noszenie maseczek może Ci zaszkodzić?

Blisko dwa lata od pierwszego przypadku zakażenia wystarczający czas, aby stwierdzić, jaki wpływ na zdrowie ma noszenie maseczek. Przeprowadzone badanie dało odpowiedź na pytanie, jak wpływają one na zdrowie dzieci.

Niebezpieczeństwa wynikające z noszenia maseczek przez dzieci

Badanie przeprowadzone w Niemczech na grupie 45 uczniów w wieku od 6 do 17 lat miało na celu wskazać negatywne skutki wdychania przez dzieci dwutlenku węgla podczas noszenia maseczki. Każde dziecko zasłaniało swoje usta i nos maseczką średnio przez około 270 minut dziennie. Czy miało to negatywny wpływ na ich stan zdrowia?

Zauważono, że wystarczyły zaledwie 3 minuty noszenia maseczki, aby poziom dwutlenku węgla wyznaczony za dopuszczalny przez Niemiecką Agencję Środowiska został znacznie przekroczony. W przypadku dziecka, które miało najniższy poziom CO2, poziom dwutlenku węgla w organizmie był aż 3-krotnie wyższy (wynosił 2 000 ppm) niż wskazywał na to limit. Jeszcze mniej optymistycznie przedstawiały się wyniki u najmłodszych dzieci. Badanie wykazało, że u jednego 7-latka poziom dwutlenku węgla wynosił aż 25 000 ppm. Dopuszczalną normę przekraczał więc kilkudziesięciokrotnie!

Nagromadzenie CO2 w organizmie może prowadzić do komplikacji zdrowotnych. Mówimy tutaj o hiperkapnii, czyli stanie podwyższonego poziomu dwutlenku węgla we krwi. Jakie były objawy w przypadku dzieci? Maluchy skarżyły się na bóle głowy, drażliwość, a także niechęć do chodzenia do szkoły, która była wywołana obowiązkiem noszenia maseczek.

Przyjrzyjmy się również skutkom, które zostały naukowo udowodnione i nie były „jedynie” opinią dzieci.

Naukowo udowodnione skutki uboczne noszenia maseczek

Na podstawie 44 badań, głównie eksperymentalnych, naukowcy zestawili ze sobą naukowo udowodnione skutki uboczne noszenia maseczek chirurgicznych, masek N95 i maseczek wykonanych z różnego rodzaju tkanin. Obserwacje i wnioski wyciągnięte przez specjalistów budzą niepokój. Wskazano na zmiany w fizjologii oddechowej i ubytek tlenu we krwi.

Zwrócono uwagę, że noszenie maseczek wpływa na:

  • zaburzenia oddychania,
  • wzrost temperatury
  • występowanie bólów głowy,
  • zwiększenie uczucia zmęczenia,
  • odbieranie noszenia maseczki, jako trwałego zakłócenia i ograniczenia
  • zahamowanie nawyków, takich jak jedzenie czy picie,
  • podświadome i świadome

Naukowcy ostrzegają przed długotrwałym noszeniem maseczek. W przeciwnym razie możemy mieć problemy z zaburzeniami na tle neurologicznym, psychologicznym dermatologicznym czy mikrobiologicznym. Miejmy tego świadomość i nośmy maseczki wtedy, kiedy jest to konieczne.

Źródła: jamanetwork.com, www.mdpi.com
Fotografie: stocksnap.io

Może Cię zainteresować