Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieZdrowe zakupyZdrowie

Kiwi ma tak niesłychanie pozytywny wpływ na sen. Potwierdzają to badania

Kiwi nie bez powodu znajduje się na liście tzw. „super-owoców”, czyli owoców, które są wypchane po brzegi wartościami odżywiającymi niosącymi pozytywny wpływ na ludzki organizm. Okazuje się również, że jedzenie kiwi może mieć znaczący wpływ na jakość snu, co potwierdzają badania.

Problem bezsenności

Bezsenność, czyli problemy z zaśnięciem, utrzymaniem snu, przedwczesnym budzeniem lub brakiem oczekiwanego wypoczęcia, jest globalnym problemem, z którym zmaga się w dzisiejszym świecie ludzkość. Statystyki są w tym przypadku bezlitosne. Szacuje się, że około 30-50% dorosłych osób miewa objawy bezsenności. Na bezsenność przewlekłą cierpi  z kolei ok. 10% ludzi na świecie.

Być może w pewnym okresie życia dotknęła również Ciebie lub Twoich bliskich?

Badania sugerują, że jedzenie kiwi może mieć znaczący wpływ na jakość snu.

To, jak śpimy, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest nasza dieta. Jako produkt spożywczy, który budził szczególne zainteresowanie, naukowcy wzięli pod lupę włochaty owoc kiwi. Celem badania naukowców z tajwańskiego Uniwersytetu Medycznego w Taipei było zbadanie wpływu konsumpcji kiwi na różne subiektywne i obiektywne mierniki snu u osób zmagających się z zaburzeniami snu.

wpływ kiwi na sen
Wikimedia Commons

W badaniu wzięło udział 24 osoby (22 kobiety i 2 mężczyzn w wieku od 20 do 55 lat), które miały problemy z bezsennością. Przez okres kolejnych 4. tygodni ochotnicy zjadali po 2 kiwi na godzinę przed położeniem się do łóżka. Przez ten czas badacze gromadzili od ochotników informacje na temat jakości snu. Dodatkowo w celu uzyskania jeszcze bardziej miarodajnych wyników za sprawą specjalistycznych zegarków naręcznych mierzyli jakość i długość snu. Po tym okresie podsumowano wszystkie wyniki. Co się okazało?

Jakość snu osób biorących udział w badaniu uległa znacznej poprawie. 4 tygodnie spożywania kiwi wyraźnie wpłynęło na szybsze zasypianie, wydłużenie całkowite czasu trwania snu oraz jego efektywność.

Efekty po czterech tygodniach spożywania dwóch kiwi przed snem w liczbach:

  • ilość czasu potrzebna do zaśnięcia zmniejszyła się o 35.4%,
  • łączny czas periodycznych przebudzeń w trakcie snu zmalał o 28.9%,
  • liczba punktów w standardowym kwestionariuszu nt. jakości snu (gdzie mniej oznacza lepiej) obniżyła się o 28.9%,
  • efektywność snu (miara spędzonego czasu śpiąc w stosunku do czasu spędzonego w łóżku) poprawiła się o 42.4%,
  • łączny czas snu pośród uczestników wzrósł o 13.4%

Jak widzisz, różnica jest ogromna!

wpływ kiwi na sen
Flickr

Jakie składniki kiwi odpowiadają za to działanie?

Nasuwa się pytanie, jak to wytłumaczyć? Jak to możliwe, że kiwi ma tak zbawienny wpływ na nasz sen i regenerację? Naukowcy przypuszczają, że może to mieć związek z wysokim poziomem flawonoidów, karotenoidów, antocyjanów, a przede wszystkim antyoksydantów. Liczne eksperymenty dowodzą, że słabej jakości sen wiąże się z obniżoną ilością antyoksydantów, podczas gdy regenerujący sen przywraca ich wyższą ilość. Podkreślmy raz jeszcze: kiwi jest bardzo silnym antyoksydantem. To jednak nie wszystko. Zawiera bowiem również duże ilości serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia. Jego niedobór od dawna był wiązany z depresją i niskimi stanami samopoczucia, co nie służy zasypianiu i regeneracji. Krótko mówiąc serotonina wpływa na inicjacje i utrzymanie stanu uśpienia w nocy, a także wspomaga wybudzanie ze snu.

Stosowanie naturalnych, tanich, a przede wszystkich niefarmakologicznych „środków” jako bezpośredniego „lekarstwa” na sen jest bardzo intrygujące. I choć wyniki badań są bardzo obiecujące, liczymy, że wiedza na ten temat zostanie jeszcze bardziej zgłębiona, a w konsekwencji będziemy mogli czerpać ze snu pełnymi garściami!

Źródła: Lin H.H., Tsai P.S., Fang S.C., Liu J.F. Effect of kiwifruit consumption on sleep quality in adults with sleep problems. Asia Pac J Clin Nutr. 2011;20(2):169-74., Nødtvedt Ø. O., Hansen, A. L., Bjorvatn, B., & Pallesen, S. The effects of kiwi fruit consumption in students with chronic insomnia symptoms: a randomized controlled trial. Sleep and Biological Rhythms, 2017;15(2), 159–166.
Fotografie: www.flickr.com