×

Każdy zjedzony hot dog „zabiera ponad 30 minut życia”. Wyliczenia otworzą Ci oczy

Każdy wybór żywieniowy ma swoje konsekwencje. To, co ląduje w naszym żołądku, przekłada się na nasze samopoczucie, a w dłuższej perspektywie czasu wygląd zewnętrzny, zdrowie czy długość życia. Jak na tym tle wypada popularna na całym świecie przekąska, jaką jest hot dog? Odpowiedź na to pytanie postanowili poznać Amerykanie, którzy spożywają zdecydowanie najwięcej „śmieciowego jedzenia”. W końcu nie bez powodu hot dogi określane są mianem typowej, amerykańskiej przekąski.

Popularność hot dogów

Hot dogi od jakiegoś czasu cieszą się dużą popularnością, a to m.in. dlatego, że do swojej oferty wprowadziły je znane sieciówki czy stacje paliw. Decydując się na hot doga dosłownie w kilka minut otrzymujemy posiłek, któremu wiele osób nie potrafi się oprzeć w sytuacji, gdy doskwiera im głód. Spójrzmy na liczby… Orlen tylko w 2018 roku sprzedał na swoich stacjach aż 48 milionów hot dogów, co daje średnio 1,5 hot doga na sekundę! Dla porównania w 2017 sprzedano ich znacznie mniej, bo „zaledwie” 43 miliony, co oznacza, że hot dogi cieszą się rosnącą popularnością.

Wpływ hot dogów na długość życia

Chcieliśmy dokonać oceny korzystnego i szkodliwego wpływu żywności na zdrowie –  tłumaczy CNN Olivier Jolliet, główny badacz

Na początku badacze ustalili kilka konkretów. Ustalono, że każdy zjedzony gram przetworzonego mięsa skraca życie o 0,45 minuty. Czas jest odejmowany również za obecność soli czy niezdrowych kwasów tłuszczowych typu trans. Zwrócono również uwagę na produkty, które mają korzystny wpływ na długość życia. I tak oto owoce dodają już 0,1 minuty. Na plus są również m.in. orzechy czy zdrowe tłuszcze.

Badacze przyjrzeli się spożywanym każdego dnia produktom i pomnożyli przez ustalony na początku współczynnik. Co się okazało? Z wyliczeń wynika, że hot dog wypadł na tym tle bardzo źle. Okazał się być daniem odejmującym aż 36 minut życia!

Bardzo dobrze wypadły natomiast orzechy – garść orzechów miałaby dodawać nam 25 minut życia.

Wnioski

Oczywiście wszystkie te wyliczenia należy bać z przymrużeniem oka 🙂 Badanie ma po prostu pomóc ludziom wybierać lepsze jedzenie. Nie mniej jednak wyniki dają do myślenia i utwierdzają nas w przekonaniu, że regularne spożywanie hot dogów może nieść za sobą wiele negatywnych skutków. Zdecydowanie lepiej postawić na warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, kasze i tłuszcze roślinne – nasze zdrowie i życie z pewnością na tym skorzysta! Parówka czy hot dog pełny sosów zjedzony od czasu do czasu nie będzie wówczas dla nas problemem.

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować