×

Depresja niszczy zarówno psychikę jak i organizm człowieka. Te narządy cierpią najbardziej

Depresja dotyczy blisko 300 milionów ludzi na całym świecie. To podstępna choroba, której nie widzi się na pierwszy rzut oka. I choć znana jest jako zaburzenie psychiczne, w rzeczywistości wyniszcza nie tylko naszą psychikę, ale również i organizm, któremu jest w stanie wyrządzić wiele złego.

Depresja niszczy zarówno psychikę jak i organizm człowieka. Te narządy cierpią najbardziej

#1 Większe ryzyko spadku funkcji nerek

Depresja dotyka zarówno ludzi z przewlekłą chorobą nerek, jak i tych, którzy mają zdrowe nerki. Niestety, zaburzenie psychiczne im nie służy, a wręcz przeciwnie. Może przyczyniać się do wzrostu tzw. białek ostrej fazy, które wyzwalają procesy autoimmunologiczne.

#2 Większe ryzyko układu pokarmowego

O układzie pokarmowym mówi się, że to nasz „drugi mózg”. Jest wrażliwy na emocje, wyzwala je i może powodować szeroko rozumiany dyskomfort. Depresja może wpływać na skurcze i ruchu w przewodzie pokarmowym. W przypadku osób, które już wcześniej miały z nim problemy, dolegliwości mogą nasilać się jeszcze bardziej.

#3 Większe ryzyko zachorowania na cukrzycę

Depresja podnosi poziom hormonów stresu, a te z kolei mogą wpływać na poziom cukru we krwi i insulinooporność. Ta zależność działa w obie strony. Oznacza to, że osoby z cukrzycą częściej cierpią na depresję.

#4 Większe ryzyko chorób serca

Osoby cierpiące na depresję mogą doświadczać podwyższonego ciśnienia krwi i przyspieszonego tętna. Wszystkie te zmiany w dłuższej perspektywie czasu mogą prowadzić do chorób serca. Wzrost poziomu hormonu stresu, o którym zostało wspomniane wcześniej, również może mieć negatywny wpływ na serce.

#5 Większe ryzyko bólu pleców

Co wspólnego może mieć ze sobą depresja z bólem pleców. Oczywiście ból pleców nie zawsze wiąże się z depresją. Najczęstszymi przyczynami bólu pleców jest zła postawa lub słabe mięśnie stabilizujące naszą postawę. Mało to jednak wie, że depresja może być przyczyną stanu zapalnego jako odpowiedzi organizmu na depresję. Stanu zapalnego, który może być przyczyną bólu pleców.

Back Pain Silhouette - Free Stock Photo by mohamed hassan on Stockvault.net

#6 Większe ryzyko problemów z pamięcią i bólu głowy

Depresja może powodować utratę pamięci krótkotrwałej i dezorientację. W konsekwencji dana osoba może mieć problemy z koncentracją i być bardziej zapominalska. Depresja może również prowadzić do przewlekłego, pulsującego bólu głowy głównie w okolicach skroni.

#7 Większe ryzyko zapalenia stawów

Depresja i zapalenie stawów są ze sobą ściśle powiązane – depresja może być przyczyną zapalenia stawów i odwrotnie. Głównym czynnikiem jest stan zapalny, który pojawia się w wyniku obydwu schorzeń. Co więcej, depresja może potęgować zapalenie stawów.

UWAGA! Gorsze chwile mogą przydarzyć się każdemu i nie zawsze są zwiastunem depresji.Możemy ją podejrzewać, jeśli taki stan towarzyszy nam przez ponad dwa tygodnie i ma znaczący wpływ na codzienne życie tj. trudności ze snem, zaburzenia apetytu, zaburzenia popędu seksualnego, utratę sprawności intelektualnej lub chęci izolacji. To nie chwilowe zaburzenie nastroju, ale poważne zaburzenie psychiczne. Jeśli więc doświadczasz kilku z wymienionych objawów przez dłużej niż dwa tygodnie, skonsultuj się z lekarzem. Nie pozwól na to, aby depresja zawładnęła Twoim życiem.

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować