Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieZdrowie

6 konsekwencji zdrowotnych codziennego picia czarnej herbaty, o których się nie mówi

Czarna herbata. Niektórzy uważają ją za alternatywę dla kawy ze względu na porównywalną zawartość kofeiny. Co ciekawe, w rzeczywistości nie jest czarna, choć tak się powszechnie przyjęło. W Chinach herbata, która uważana jest przez nas za czarną, określana jest mianem herbaty czerwonej – no cóż, chyba faktycznie bliżej jej do tego koloru. Dziś jednak nie o kolorze lecz o jej właściwościach jakie może nieść za sobą regularne picie czarnej (tego określenia będziemy się trzymać) herbaty.

Codzienne picie czarnej herbaty niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, ale nie tylko… Musimy liczyć się także ze skutkami ubocznymi, o czym napisaliśmy w dalszej części artykułu.

6 konsekwencji zdrowotnych codziennego picia czarnej herbaty, o których się nie mówi
Wikimedia Commons

5 konsekwencji codziennego picia czarnej herbaty, o których się nie mówi

#1 Czarna herbata może obniżyć ciśnienie krwi

Szacuje się, że blisko 26% światowej populacji ma wysokie ciśnienie krwi, co może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Chociaż efekt może być niewielki, badania pokazują, że regularne picie czarnej herbaty może temu zapobiec poprzez obniżenie ciśnienia krwi.

#2 Czarna herbata sprzyja obniżaniu poziomu cholesterolu

Aż 65% Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu, który jest czynnikiem ryzyka rozwoju chorób serca. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest właśnie nadmierna ilość spożywanych niezdrowych tłuszczów nasyconych. Naukowcy odkryli, że włączenie czarnej herbaty do diety może obniżyć poziom cholesterolu.

#3 Czarna herbata sprzyja higienie jamy ustnej

Stwierdzono, że czarna herbata zawiera związki, które zabijają bakterie odpowiedzialne za powstawanie ubytków.

6 konsekwencji zdrowotnych codziennego picia czarnej herbaty, o których się nie mówi
Pixahive

#4 Czarna herbata zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy

Około 422 miliony na całym świecie zmaga się z cukrzycą, z czego cukrzyca typu 2 stanowi około 90-95% wszystkich zdiagnozowanych przypadków. Potwierdzono, że regularne picie czarnej herbaty może zmniejszyć ilość cukru we krwi, a tym samym zmniejszyć ryzyko zachorowania na tę chorobę.

#5 Czarna herbata może nasilać bóle głowy

Mówiąc o regularnym piciu czarnej herbaty nie sposób nie wspomnieć o skutkach ubocznych. Okazuje się, że regularne spożywanie czarnej herbaty może nasilać bóle łowy, migrenę i nerwowość. Stoi za tym m.in. wysoka zawartość kofeiny.

#6 Czarna herbata może przyczynić się do niepokoju i trudności w zasypianiu

Choć czarna herbata może dać Ci zastrzyk energii, nadmierne spożywanie kofeiny z czarnej herbaty może przyczynić się do wzrostu poziomu lęku i stresu. Może również utrudniać zasypianie i zaburzać cykl snu, co z kolei będzie przekładać się na nasze samopoczucie wciągu dnia.

Pexels / Pexels

Często pijesz czarną herbatę? Czy myślisz, że ma ona wpływ na Twoje codzienne funkcjonowanie?

Źródła: brightside.me
Fotografie: 184.105.177.48