×

Alkohol nie szkodzi Twojej wątrobie najbardziej. Prawdopodobnie niszczysz ją w inny sposób

Kiedy zapytalibyśmy Cię o jedną rzecz, która jest najbardziej szkodliwa dla ludzkiej wątroby, prawdopodobnie odpowiedziałbyś, że jest to alkohol. Z pewnością coś w tym jest, bowiem częste picie alkoholu niesie za sobą wiele negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że oprócz wysokoprocentowych trunków istnieje inny wróg wątroby, który może być dla niej jeszcze bardziej niebezpieczny. Chodzi o cukier, bez którego spora część ludzi nie wyobraża sobie życia.

Cukier – czym tak naprawdę jest?

Cukier to potoczna nazwa sacharozy. Pod względem chemicznym kryje się tutaj grupa związków chemicznych, do których zaliczamy węglowodany proste (monosacharydy i disacharydy) i węglowodany złożone (wielocukry, polisacharydy). Patrząc na „budowę” cukru, możemy śmiało stwierdzić, że jest on jednocześnie paliwem wysokoenergetycznym, a z drugiej strony pustymi kaloriami, które nie niosą ze sobą żadnych składników odżywczych.

Niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą nadmierne spożywanie cukru

Spożywanie cukru w nadmiarze może przyczynić się do tzw. bezalkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD). Za jej sprawą z powodu nagromadzenia się tłuszczu w wątrobie dochodzi do niewydolności tego narządu.

Cukier a wątroba. Badanie, które pokazuje brutalną prawdę

Uczestnicy badania przez trzy tygodnie spożywali ponad 1000 kalorii pochodzących ze słodkich pokarmów. Po upływie tego czasu odnotowano u nich 2-procentowy przyrost tkanki tłuszczowej. Nie to jednak zwróciło największą uwagę badaczy, lecz fakt, że tłuszcz wątroby został zwiększony o 27%. Wniosek nasuwa się więc sam. Choć wizualnie przyrost tkanki tłuszczowej był nie duży, zła dieta może dość szybko uszkodzić jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie.

Co by było, gdyby eksperyment ciągnął się latami?

Nagromadzony tłuszcz mógłby doprowadzić do zwłóknienia, które przekształciłoby się w bliznowacenie (marskości) wątroby – jest to stan, w którym uszkodzonej części narządu nie da się już naprawić. Dodatkowo długotrwałe stłuszczenie wątroby jest idealną przepustką do zachorowania na cukrzycę typu 2.

Wpływ cukru na organizm człowieka

Wpływ cukru na wątrobę to tylko jeden z wielu negatywnych skutków, jakie jest w stanie wyrządzić naszemu organizmowi. Do pozostałych możemy zaliczyć:

  • depresję
  • uszkodzenia skórę
  • przybranie na wadze
  • zwiększone ryzyko chorób serca, udaru mózgu i napiętych naczyń krwionośnych
  • większe ryzyko cukrzycy typu 2
  • zwiększony apetyt
  • wzrost złego cholesterolu

Podsumowanie

Podsumowując pamiętaj, że nie tylko alkohol szkodzi Twojej wątrobie. Złe nawyki żywieniowe, w których na czele stoi cukier, mogą okazać się dla niej i Twojego organizmu zdecydowanie bardziej szkodliwe.

Podziel się tym artykułem z osobą, która ma problemy z ograniczeniem cukru. Może dzięki temu zmieni swój styl życia, co pozytywnie odbije się na jej zdrowiu.

Źródła: zdroweporadniki.pl, sante.pl
Fotografie: www.freepik.com

Może Cię zainteresować