Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Naukowcy zbadali wpływ COVID-19 na serce i ogólną wydolność organizmu. Znamy wyniki

Jak COVID-19 uszkadza serce? Pojawia się coraz więcej badań, które sugerują, że nawet łagodne objawy koronawirusa może mieć wpływ na kondycję naszego serca. Okazuje się, że już sama infekcja może uszkodzić mięsień sercowy.

Kardiolodzy przebadali 100 ozdrowieńców

Niemieckie badanie opublikowane w JAMA Cardiology jest pierwszym badaniem, w którym wybrano losowych pacjentów z puli pacjentów z koronawirusem z rejestru prowadzonego przez Szpital Uniwersytecki we Frankfurcie i przetestowano ich pod kątem uszkodzeń serca.

Kardiolodzy przebadali 100 pacjentów wyzdrowiałych z COVID-19. Większość, bo aż 67% z wspomnianych pacjentów dochodziło do zdrowia w domach. Reszta była hospitalizowana. Badania zostały przeprowadzone średnio w 71 dniu od potwierdzenia zachorowania na koronawirusa SARS-CoV-2.

Pikist

Wyniki badania

Wyniki dają do myślenia. U 78% badanych rezonans magnetyczny wykazał widoczne zmiany w sercu wskazujące na przebyte zapalenie mięśnia sercowego. U 76% wykryto podwyższony poziom troponiny, który pozwala stwierdzić lub wykluczyć zawał czy też uszkodzenie mięśnia sercowego. W 60% przypadków stwierdzono natomiast czynne zapalenie mięśnia sercowego, które może powodować ból w klatce piersiowej, zmęczenie, a nawet prowadzić do zawału serca.

W kilka miesięcy po rozpoznaniu COVID-19 istnieje możliwość dysfunkcji lewej komory serca i stanu zapalnego, które mogą stanowić ognisko niewydolności serca oraz innych powikłań sercowo-naczyniowych – zauważają badacze

Needpix

Wniosek nasuwa się więc sam. Nieprawidłowości w obrębie mięśnia sercowego i niewydolność serca mogą być związane z COVID-19.

Biorąc pod uwagę liczbę ozdrowieńców na świecie, problem ten może dotyczyć nawet… 10 mln osób – szacuje dr Ifeanyi M. Nsofor, dyrektor ds. polityki i rzecznik Nigeria Helth Watch, w rozmowie z Channel News Asia

Pxhere

Jak to możliwe?

Według Harvard Medical School istnieje kilka mechanizmów, za sprawą których COVID-19 może atakować serce. Zablokowanie naczyń krwionośnych serca, infekcja, gorączka i stan zapalny wywołane przez SARS-CoV-2 mogą destabilizować złogi tłuszczowe w naczyniach serca, a tym samym wpływać na kondycję naszego centrum. Gorączka i stan zapalny wywołane przez COVID-19 mogą również zwiększać zapotrzebowanie metaboliczne wielu narządów, podczas gdy płuca pracują ze zmniejszoną wydajnością, pozbawiając serce tlenu.Zdarza się również wirus bezpośrednio infekuje serce powodując ostry i nagły stan zapalny.

Pxhere

Zapalenie mięśnia sercowego a aktywność fizyczna

Zapalenie mięśnia sercowego może poważnie ograniczyć aktywność danej osoby. The National Heart, Blood and Lung Institute oraz Myocarditis Foundation zalecają pacjentom z zapaleniem mięśnia sercowego powstrzymanie się od uprawiania sportu i wymagających treningów do czasu uzyskania zgody od lekarza.

American College of Cardiology zaleca sportowcom z zapaleniem mięśnia sercowego ograniczenie lub zaprzestania ćwiczeń przez okres średnio od trzech do 6 miesięcy.

Nie chcemy wywoływać dodatkowego niepokoju, ale raczej zachęcać innych naukowców do dokładnego przeanalizowania istniejących i prospektywnego zebrania nowych danych w innych populacjach, aby potwierdzić lub obalić te ustalenia – dodają autorzy raportu

Powyższe badanie pokazuje, że powikłania spowodowane COVID-19 mogą pozostać z nami znacznie dłużej, niż trwa sama infekcja. Uważajcie na siebie.

Źródła: www.menshealth.com
Fotografie: pixabay.com, pxhere.com