Kategorie Zdrowie

Naukowcy: przyjmowanie aspiryny może przyspieszać rozwój nowotworów u osób starszych

Wyniki przeprowadzonego w ostatnim czasie badania klinicznego dają do myślenia. Wynika z nich, że w w przypadku osób starszych, rozpoczęcie przyjmowania aspiryny może zwiększyć ryzyko progresji nowotworów i przedwczesnej śmierci.

Przebieg badania

Badanie zostało przeprowadzone przez zespół kierowany przez naukowców z Massachusetts General Hospital (MGH), Berman Center w Minnesocie i Monash University w Australii. Jego wyniki zostały opublikowane w Journal of the National Cancer Institute.

Z wcześniejszych badań klinicznych, które zostały przeprowadzone na osobach w średnim wieku, wynikało, że przyjmowanie aspiryny może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka, zwłaszcza raka jelita grubego. Wciąż nasuwało się jednak pytanie, jaki wpływ będzie miała aspiryna na osoby starsze.

Public Domain Pictures

Aby poznać odpowiedź na nurtujące pytanie, naukowcy zainicjowali badanie ASPirin in Reducing Events in the Elderly (ASPREE). W badaniu wzięło udział w sumie 19114 Australijczyków i Amerykanów w wieku powyżej 70 lat bez chorób układu krążenia, demencji i żadnych niepełnosprawności. Uczestnicy badania zostali podzieleni losowo na dwie grupy. Jedna część otrzymywała tabletki placebo, a druga niewielką dawkę aspiryny (100 mg) – zdecydowana większość uczestników badania nie przyjmowała aspiryny przed 70 rokiem życia.

Następnie byli obserwowani przez blisko 5 lat.

Flickr

Wyniki badania

W październiku 2018 roku badacze opublikowali bardzo zaskakujący, a zarazem niepokojący raport przedstawiający związek między używaniem aspiryny, a podwyższonym ryzykiem zgonu, głównie z powodu raka. Raport został następnie poddany dogłębnej analizie.

Doktor Andrew T. Chan,  szef oddziału epidemiologii klinicznej i translacyjnej w MGH Cancer Center i profesor medycyny w Harvard Medical School,  wraz ze swoim zespołem poinformował, że 981 uczestników, którzy przyjmowali aspirynę i 952 uczestników, którzy przyjmowali placebo, zachorowało na raka. Nie było statystycznie istotnej różnicy pomiędzy grupami, jeśli chodzi o wystąpienie nowotworów – liczby te były podobne. Wywnioskowano natomiast, że aspiryna przyczyniła się do 19% wyższego ryzyka wystąpienia nowotworu, który dawał przerzuty i 22% wyższego ryzyka zdiagnozowania raka będącego w 4 stadium rozwoju (nowotwór bardzo zaawansowany). Ponadto wśród uczestników, u których zdiagnozowano zaawansowanego raka, osoby przyjmujące aspirynę miały większe ryzyko zgonu podczas obserwacji niż osoby przyjmujące placebo.

Flickr

Liczba zgonów była szczególnie wysoka wśród osób przyjmujących aspirynę, u których zdiagnozowano zaawansowane formy raka, co sugeruje możliwy niekorzystny wpływ aspiryny na wzrost nowotworów, które rozwinęły się u osób starszych – powiedział dr Chan.

Jak to możliwe, że aspiryna ma inny wpływ na osoby młodsze, a inny wpływ na osoby starsze? Otóż aspiryna może działać inaczej na poziomie komórkowym lub molekularnym u osób starszych, jednak potwierdzenie tych założeń i poznanie szczegółowej odpowiedzi wciąż wymaga dalszych badan.

Chociaż wyniki badania sugerują, że powinniśmy być ostrożni przy rozpoczynaniu terapii aspiryną u zdrowych starszych osób, nie oznacza to, że osoby, które już przyjmują aspirynę– zwłaszcza jeśli zaczęli ją przyjmować w młodszym wieku – powinni przerwać przyjmowanie aspiryny – dodał dr Chan

Źródła: medicalxpress.com