×

Usypiające właściwości wody z sałaty nowym trendem prosto z TikToka. Znamy zdanie ekspertów

Możliwe, że rozpaczliwie poszukujesz rozwiązań, które pomogą Ci zasnąć. W ten sposób możesz natknąć się na rozwiązanie, które może wydawać Ci się co najmniej dziwne, a mianowicie… picie wody z sałaty. Ten najnowszy trend wellness z TikToka obiecuje naturalny sposób na łatwiejsze zasypianie. Czy ta kontrowersyjna metoda faktycznie jest godną uwagi alternatywą dla leków nasennych lub medytacji? Wiemy już, co na ten temat sądzą eksperci.

Woda z sałaty środkiem na bezsenność

Jeśli nie możesz spać, spróbuj tego – napisała pod nagraniem na TikToku Shapla Hoque

Kontrowersyjne nagranie Hoque zgromadziło ponad 1,5 miliona polubień. Shapla wyjaśniła w materiale, że słyszała, iż picie wody z sałaty może pomóc w zasypianiu. Postanowiła to sprawdzić na siostrze, która miała problemy ze snem. W tym celu umieściła liście sałaty w filiżance i polewała je gorącą wodą. Dla zabicia smaku dodała miętową herbatę. Chwilę później wyjęła liście sałaty i tak przygotowany napój dała do wypicia siostrze. Efekt przeszedł jej najśmielsze oczekiwania, bowiem chwilę później siostra już spała (a może tylko udawała?).

Czy to możliwe? A może to nagranie, którego celem było tylko i wyłącznie wywołanie szumu i zdobycie większej popularności?

Niektóre sałaty, takie jak rzymska, naturalnie zawierają fitoskładnik o nazwie lactucarium – mówi portalowi Verywell Melissa Azzaro, dietetyczka z New Hampshire

Lacrucarium jest określane mianem „opium z sałaty”, a wszystko ze względu na jego właściwości uspokajające i… nasenne. Potwierdzają to przeprowadzone na myszach badania opublikowane w „Food Science and Biotechnology”. Naukowcy doszli do wniosku, że sałata rzymska wspiera mechanizmu snu i zawiera chroniące przed stresem przeciwutleniacze, a przecież to stres często nie pozwala nam zasnąć. Inne badania, również przeprowadzone na gryzoniach, wykazały, że sałata rzymska sprzyja wydłużaniu czasu snu.

Wciąż nie ma badań, które potwierdzałyby wpływ sałaty na jakość snu ludzi, dlatego wszelkie stwierdzenia dotyczących wody z tego warzywa należy traktować z przymrużeniem oka. Badacze zakładają jednak, że aby mówić o aby uzyskać wspomniane korzyści w postaci zwalczenia bezsenności należałoby zaparzyć „ogromną” ilość sałaty.

Ilość laktukarium, którą otrzymujesz, od czterech do pięciu liści sałaty, raczej nie zrobi wiele – mówi dr Christopher Winter z Charlottesville Neurology and Sleep Medicine i autor książki pt. „The Sleep Solution: Why Your Sleep Is Broken and How to Repair”

Czy zatem można próbować pić wodę z sałaty przed położeniem się do łóżka? I tak i nie…

Z jednej strony zawsze jest to jakieś rozwiązanie, którego można spróbować, bowiem może działać jako kojący rytuał, by zrelaksować się pod koniec dnia. Chcąc jednak uzyskać wspomniane korzyści w postaci zwalczenia bezsenności, należałoby prawdopodobnie zaparzyć „ogromną” ilość sałaty, bowiem ilość lacrucarium, którą otrzymamy z zaparzenia czterech do pięciu liści sałaty, na niewiele się da. Nie mniej jednak już samo wypicie ciepłej wody wraz ze znikomą ilością lacrucarium może sprawić, że twój mózg wyciszy się i zasugeruje, że wywar pomaga ci zasnąć i zrelaksować się, tzw. efekt placebo.

Woda z sałaty nie dla wszystkich

Zdaniem dietetyk Caroline Thomason picie wody z sałaty może nieść jednak za sobą pewne niebezpieczeństwo. Zdaniem ekspertki ryzykiem w przypadku surowej żywności jest zawsze jej zakażenie. Tyczy się to również sałat, które są podatne na zakażenie bakterią E.  coli. I choć zaparzanie jej może ograniczyć to ryzyko, niekoniecznie ogranicza je do zera. Ponadto woda z sałaty może wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew, dlatego warto skonsultować to ze specjalistą.

Źródła: www.health.com
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować