Kategorie Porady

Wylewasz wodę po ugotowaniu ziemniaków? To duży błąd! Możesz ją praktycznie wykorzystać

Podejrzewamy, że ziemniaki znajdują się na polskim talerzu przynajmniej raz w tygodniu. No i nie ma się co dziwić, w końcu są bardzo zdrowe, łatwe w przygotowaniu i można podawać je w wielu formach. Kiedy w planach masz przygotowanie obiadu z gotowanymi ziemniakami, nie wylewaj wody po ich przyrządzaniu. Może Ci się jeszcze przydać!

ziemniaki w wodzie
źródło: canva

Woda po ziemniakach może mieć więcej zastosowań niż Ci się wydaje!

Jeżeli jesteś fanem ogrodnictwa, a Twoje parapety zapełnione są roślinami, wodę z ziemniaków możesz wykorzystać do ich podlewania. Dokładnie! Ziemniaki to skarbnica cennych mikro i makroelementów, które podczas obróbki termicznej w pewnej części pozostają w wodzie. Sklepowy nawóz będzie zbędny, a Ty będziesz cieszyć się pięknie rosnącymi kwiatami i ziołami.

kobieta podlewa kwiaty
źródło: canva

Jak wykorzystać wodę z gotowania ziemniaków do roślin?

Wystarczy, że po odcedzeniu ziemniaków poczekasz aż płyn ostygnie. Pamiętaj jednak, że woda nie może być zbyt słona. Jeżeli mocno solisz ziemniaki rozcieńcz miksturę wodą.

Woda po ziemniakach sprawdzi się idealnie do pielęgnacji włosów!

Zaskoczony? Zapewne nikt wcześniej nie wspominał Ci o płukance do włosów z wody po ziemniakach. Jednak czemu by nie spróbować, skoro ta woda zawiera tyle cennych składników.

kobieta płucze włosy
źródło: canva

Woda z ziemniaków jako płukanka do włosów

Podczas mycia włosów, spłucz dokładnie szampon ciepłą wodą, a następnie polej je wodą z ziemniaków. Twoje włosy będą odżywione, lśniące i łatwiejsze w rozczesywaniu. Zaoszczędzisz na drogich odżywkach!

Wracamy do kuchni!

Jest jeszcze jeden sposób na wykorzystanie wody z ziemniaków. Zbliżają się święta, czas wyciągnąć specjalne zastawy i komplety sztućców. Jednak zanim wylądują na Wigilijnym stole warto je wypolerować. Z pomocą przychodzi woda po gotowaniu ziemniaków.

wypolerowane sztućce
źródło: canva

Zanurz sztućce na kilkanaście minut w płynie, a następnie osusz i wypoleruj. Będą czyste i lśniące.

A Ty znasz jakieś inne zastosowanie wody po ziemniakach?

Źródła: www.msn.com